Jak osoby z Ukrainy mogą znaleźć pracę w Polsce? Urzędy Pracy pomogą obywatelom Ukrainy

Martyna P.
Newsy
01.03.2022 10:43
Jak osoby z Ukrainy mogą znaleźć pracę w Polsce? Urzędy Pracy pomogą obywatelom Ukrainy źródło okładki: https://www.instagram.com/p/CaSM8wSokek/

W związku z napływającymi ukraińskimi uchodźcami, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało poradnik dla pracowników z Ukrainy. Jego celem jest ułatwienie obywatelom Ukrainy znalezienie pracy w Polsce.

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyciąga rękę

Minister Marlena Maląg zwróciła się do dyrektorów Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki.

„Przede wszystkim wsparciem objęte zostaną osoby ewakuowane do Polski w ramach rządowego wsparcia sojuszników z Afganistanu, a także mieszkańcy pogrążonej w wojnie Ukrainy” – poinformowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Ponadto ogłoszono Konkurs ofert w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców.

Na stronie resortu czytamy, że o dofinansowanie projektów skierowanych do cudzoziemców mogą ubiegać się samorządy, organizacje pozarządowe i instytucję rynku pracy. Na ich realizację Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy do 40 mln zł.

Powołując się na raport NBP prof. SGH Elżbieta Mączyńska powiedziała, że „Na polskim rynku pracy jest możliwość zatrudnienia ok. 500 tys. uchodźców z Ukrainy” (wywiad z PAP).

Zdjęcie Ministerstwo Rodziny: Urzędy Pracy pomogą obywatelom Ukrainy znaleźć zatrudnienie. #1

 

Urzędy Pracy pomogą obywatelom Ukrainy

Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z poradnictwa zawodowego, które realizowane jest przez 340 powiatowe urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w 16 wojewódzkich urzędach pracy. 

Wizyta w Urzędzie Pracy daje możliwość wyboru odpowiedniego zawodu, podjęcia pracy, zmiany kwalifikacji, zbadania kompetencji, czy zaplanowania rozwoju zawodowego.

Obywatele Ukrainy mają zapewniony bezpłatny dostęp do pomocy powiatowych lub wojewódzkich Urzędów Pracy.

Bezrobotni  mają do dyspozycji osobiste wizyty w placówkach, kontakt telefoniczny lub kontakt z Infolinią „Zielona Linia” – tel. 19524.

Doradcy klientów będą przeprowadzać rozmowy, które określą kwalifikacje, doświadczenie, oczekiwania kandydata ubiegającego się o zatrudnienie. Pracownicy przeszukają Centralną Bazę Ofert Pracy i przekażą informacje o dopasowanych ofertach pracy. Podczas spotkania z doradcą zawodowym obywatel Ukrainy może również skorzystać z testów psychologicznych.

Obywatel Ukrainy, który uzyska status osoby bezrobotnej, będzie mógł skorzystać m. in z:

  • dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej,
  • szkoleń zawodowych,
  • refundacji zatrudnienia, zwrotu kosztów przejazdu do i z miejsca pracy,
  • refundacji kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną.

Pracownicy Urzędów mogą również udzielić informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskazać dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownicy pomogą w doborze najlepszego sposobu legalizacji pracy.

 

Zdjęcie Ministerstwo Rodziny: Urzędy Pracy pomogą obywatelom Ukrainy znaleźć zatrudnienie. #2

Gdzie poza Urzędami można szukać pracy?

Ukraińcy mogą również szukać zatrudnienia na własną rękę. Na stronie http://oferty.praca.gov.pl dostępnych jest codziennie średnio 70 tys. wakatów. Oferty mogą być przeglądane za pomocą aplikacji mobilnej ePraca.

Ponadto można zapoznać się z bezpłatnymi serwisami z ofertami pracy tj. Pracuj.pl, Jobs.pl

Powstał również poradnik dla pracodawców pod hasłem: „Jesteś pracodawcą i chcesz pomóc uchodźcom z Ukrainy?”. Szczegóły tego projektu znajdziecie TUTAJ.

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną