Miłość czy uzależnienie? Jak rozpoznać uzależnienie od partnera?

Patrycja

Związki

22.02.2022 2:39

Miłość czy uzależnienie? Jak rozpoznać uzależnienie od partnera?

Czasem miłość do partnera przeradza się w uzależnienie. Dowiedz się, jak rozpoznać, że związek zmierza w takim kierunku.

Zdjęcie Miłość czy uzależnienie? Jak rozpoznać uzależnienie od partnera? #1

Miłość czy uzależnienie?

Na początku związku, gdy nasze hormony szaleją, uczucia przesłaniają nam cały świat, myślimy tylko o tym, aby jak najwięcej czasu spędzać we dwoje. Nie potrafimy oderwać się od partnera i chcemy być z nim przez cały czas, żeby nasza miłość trwała wiecznie.

Jednak takie zachowania na dłuższą metę mogą okazać się niezdrowie dla związku i dla nas. Czasem miłość do partnera przeradza się w uzależnienie, a to z kolei prowadzi do wielu problemów…

Jak rozpoznać uzależnienie od partnera?

Wciąż spędzasz z nim czas

Praktycznie wszystko robicie razem, cały wolny czas spędzacie we dwoje. Gdy jesteś sama czujesz się niekompletna, zagubiona i zdezorientowana. Chcesz być z nim ciągle i nie odstępujesz go na krok.

Chcesz być dla niego najważniejsza

Chcesz być najważniejszą osobą w jego życiu. Nie podoba Ci się, że poza Tobą ma relacje z innymi ludźmi. Bywasz zazdrosna o jego bliskich, przyjaciół, a nawet kolegów z pracy. Zdarza się, że ograniczasz jego kontakty z innymi, stawiasz mu ultimatum. Chcesz żeby poświęcał Ci całą swoją uwagę i energię.

Znaczysz teren

Jesteś czujna w towarzystwie innych kobiet. Gdy razem wychodzicie, na każdym kroku podkreślasz, że jesteście razem. Celowo dotykasz, całujesz, przytulasz partnera, tak by nie było wątpliwości, że jest z Tobą. Na dodatek odczuwasz zazdrość, gdy on zwraca uwagę na kogoś innego.

Zdjęcie Miłość czy uzależnienie? Jak rozpoznać uzależnienie od partnera? #2

Kontrolujesz go

Jesteś zazdrosna o swojego partnera, chcesz wiedzieć, gdzie jest, co robi, z kim się kontaktuje. Ciągle do niego dzwonisz, piszesz, sprawdzasz, co się u niego dzieje. Coraz bardziej go kontrolujesz, a to powoli przeradza się w Twoją obsesję…

Wszystko mu wybaczasz

Jesteś w stanie wybaczyć mu wszystko, nawet jeśli bardzo Cię rani lub krzywdzi. Wciąż usprawiedliwiasz jego zachowanie, tłumaczysz go przed innymi. Bierzesz na siebie winę za to, że coś poszło nie tak jak trzeba.

Poświęcasz się

Przedkładasz jego potrzeby i pragnienia nad własne. Poświęcasz się i jesteś gotowa zrobić dla niego wszystko. Byleby z Tobą był i nigdy Cię nie zostawił. Myśl, że możesz zostać sama Cię paraliżuje…