Państwo chce przekonać obywateli do ogrzewania domów w bardziej ekologiczny sposób. Ma w tym pomóc program „Moje ciepło”.
Ekologia i dbanie o środowisko
Coraz więcej osób stara się żyć w bardziej ekologiczny sposób. Zmniejszamy ilość marnowanego jedzenia, produkujemy mniej plastiku oraz staramy się wypuszczać do atmosfery mniej dwutlenku węgla. Rząd również chce zachęcić Polaków do bardziej ekologicznego życia, a konkretniej zrównoważonego ogrzewania swoich domów. W związku z tym ruszył program „Moje ciepło”, w ramach którego można dostać nawet 21 tys. zł dofinansowania.
Program "Moje ciepło"
Program „Moje ciepło” jest oferowany osobom, które chcą zainstalować w swoim domu pompę ciepła. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie na jej zakup oraz montaż. Dofinansowanie będzie wynosić od 7 do nawet 21 tys. złotych. Aby jednak otrzymać te pieniądze, trzeba spełnić kilka warunków, a jeden z nich jest konieczny. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pieniądze w ramach tej pomocy będą udzielane jako bezzwrotna dotacja. Co ważne, wielkość dotacji będzie mogła stanowić od 30 do 45% kosztów instalacji pompy ciepła.
Spory budżet
Pieniądze z programu „Moje ciepło” pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, który przeznaczył na ten cel 600 mln zł, a więc budżet jest spory i wystarczy dla dużej grupy wnioskodawców. Za uruchomienie programu odpowiada wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, który podkreśla, że dofinansowanie można otrzymać zarówno na zakup, jak i montaż pompy ciepła.
Beneficjenci programu
Beneficjentami programu mogą być zarówno właściciele, jak i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Dofinansowanie jest kierowane przede wszystkim dla domów o podwyższonym standardzie energetycznym i dla budynków nowo budowanych, których budowa jeszcze się nie skończyła lub w odniesieniu do których wniosek o pozwolenie na użytkowanie, nie został złożony do końca ubiegłego roku.
Wnioski
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać na przełomie I i II kwartału bieżącego roku. Skorzystać z pomocy finansowej będą mogły domy, które zostaną oddane do użytkowania od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Najpierw jednak będzie musiał zostać poniesiony koszt, a dopiero później będzie można się starać o jego refundacje. Dom będzie musiał jednak zostać zakwalifikowany jako dom o podwyższonym standardzie energetycznym.