Pracodawca będzie mógł zbadać nas alkomatem? Rząd zajmie się nietrzeźwymi w pracy!

Martyna P.
Newsy
16.02.2022 9:10
Pracodawca będzie mógł zbadać nas alkomatem? Rząd zajmie się nietrzeźwymi w pracy!

Resort Rodziny i Polityki Społecznej poinformował, że rząd rozpocznie prace nad ustawą pozwalającą na kontrolę pracownika przez pracodawcę pod kątem stanu trzeźwości oraz obecności narkotyków w organizmie. Kontrole miałyby dotyczyć pracowników zatrudnionych na umowach o pracę oraz zleceniobiorców. Pracodawca mógłby skontrolować również osoby samozatrudnione, czy osoby wykonujące pracę zdalną w domu.

Pracodawca będzie mógł wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników i kontrolę pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, lub innych osób lub ochrony mienia

Zdjęcie Pracodawca samodzielnie sprawdzi stan trzeźwości pracownika? #1

 

Pracodawca sprawdzi stan trzeźwości pracownika?

Na wniosek pracodawców projekt nowelizacji Kodeksu Pracy trafił do Rządowego Centrum Legislacyjnego. Projekt ten zawiera przepisy, które miałyby rozszerzać uprawnienia pracodawców.

Nowe przepisy dałyby możliwość kontroli stanu trzeźwości pracownika w firmie oraz miejscu wykonywanej pracy zdalnej.

Ustawa przewiduje, że kontrola mogłaby odbywać się tylko przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego.

W związku z tym pracodawca w celu kontroli będzie mógł posługiwać się urządzeniami typu alkomat ustnikowy czy bezustnikowy albo bramką z alkomatem. Warto zaznaczyć, że konieczne będzie potwierdzenie kalibracji oraz wzorcowania takiego urządzenia odpowiednim dokumentem.

Projekt ustawy nie przewiduje możliwości zlecenia przez pracodawcę przeprowadzenia badania z krwi lub moczu pracownika.

Warto podkreślić, że pracodawca będzie zobowiązany do poinformowania z wyprzedzeniem o planowanej akcji kontroli stanu trzeźwości.

 

Niesłuszne oskarżenie pracownika

Jeśli przypuszczenia pracodawcy nie sprawdzą się i badanie alkomatem wykaże wynik mniejszy niż 0,2 promila alkoholu we krwi to, mimo że pracownik został odsunięty tego dnia od obowiązków, dzień ten uważa się za przepracowany z prawem do wynagrodzenia.

W projekcie nie ma wzmianki o karach za podejmowanie się wykonywania pracy przez osoby, w których organizmie stężenie alkoholu jest niższe niż 0,2 promila we krwi lub 0,1 mg w 1 dm3 w wydychanym powietrzu.

 

Jak obecnie wygląda procedura kontroli trzeźwości?

Obecnie w Polsce pracodawca może sprawdzić stan trzeźwości pracownika jedynie za jego zgodą. Wnioskującym o kontrolę jest zazwyczaj kierownik. Badanie alkomatem wykonywane jest przez funkcjonariuszy Policji. Badanie krwi wykonuje natomiast specjalista w tej dziedzinie. W obecnych przepisach nie ma wzmianki o kontroli obecności w organizmie substancjach psychoaktywnych.

 

Zdjęcie Pracodawca samodzielnie sprawdzi stan trzeźwości pracownika? #2

Kontrola pracodawcy a praca zdalna w domu

Jeśli chodzi o pracę zdalną wykonywaną z domu, to sprawa jest skomplikowana. Pracodawca bez zgody pracownika nie ma prawa wejść do jego domu. Jedynie może wyciągnąć konsekwencję na podstawie nietypowego zachowania np. chaotycznej rozmowy. W przypadku przypuszczeń o niestosownym stanie trzeźwości pracodawca może cofnąć polecenie wykonywania pracy w formie zdalnej i wezwać pracownika do firmy w celu weryfikacji stanu trzeźwości.

Są to jedynie domysły, dlatego nietrafne oskarżenia mogą obciążać pracodawcę konsekwencjami prawnymi. Pracodawcy rzadko decydują się więc na takie kroki.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną