Czym jest maść końska?

Patrycja
Zdrowie
12.02.2022 1:11
Czym jest maść końska?

Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozluźniające. Pomaga przy bólach stawów, reumatycznych, artretyzmie, stłuczeniach i obrzękach. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości ma maść końska. Sprawdź, kto może ją stosować, a kto nie powinien po nią sięgać.

Zdjęcie Maść końska- jak działa i kto może ją stosować? #1

Czym jest maść końska?

Ten znany i ceniony od lat preparat, w zależności od składu może mieć działanie rozgrzewające lub chłodzące. Maść końska jest bardzo skuteczna, właśnie dzięki właściwościom ziół, z których jest stworzona. W skład końskiej maści wchodzi unikalna kompozycja ziół i olejków eterycznych o wielu cennych właściwościach. Maść końska składa się m.in. z mięty, kamfory, rozmarynu, kasztanowca zwyczajnego, arniki, eukaliptusa i mentolu, jałowca, chmielu, tymianku, papryczki chili.

Maść końska rozgrzewająca

Maść końska rozgrzewająca łagodzi bóle mięśni i stawów, pomaga przy bólach reumatycznych, artretyzmie, nerwobólach oraz zapaleniu nerwu kulszowego. Poprawia krążenia i wpływa na ukrwienie tkanek.

Maść końska chłodząca

Z kolei maść końska chłodząca pomaga przy obrzękach, niewielkich stłuczeniach, łagodzi napięcie i nadwyrężenie mięśni (po treningu), zmniejsza uczucie ciężkich nóg.

Skąd się wzięła ta nazwa?

Maść swoją nazwę zawdzięcza preparatowi podobnemu w składzie i działaniu, którym kiedyś leczono  zwierzęta, zwłaszcza konie, przeciążone ciężką pracą. Kuracja przynosiła tak dobre efekty, że po maść zaczęli sięgać także ludzie.

Stare powiedzenie głosi: „Końska maść nie jest z konia, nie jest dla koni, ale ma siłę konia”.

Jak działa maść końska?

Maść końska ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozluźniające. Może być stosowana przy:

  • bólach mięśni i stawów,
  • bólach reumatycznych,
  • artretyzmie,
  • uczuciu ciężkich i zmęczonych nóg,
  • bólach kręgosłupa i karku,
  • bólach w kościach wywołanych zmianami pogody,
  • bólach głowy,
  • przeziębieniu,
  • oznakach zmęczenia,
  • stresie.

Maść końska- dawkowanie:

Maść można stosować kilka razy dziennie, jednak nie częściej niż 3 razy na dobę. Należy nanosić ją punktowo na zmienione chorobowo miejsca, maksymalnie na 20-30% powierzchni skóry i pozostawić aż do wchłonięcia. Regularne stosowanie maści zwiększa efekt działania.

Łyżkę maści można także dodać do kąpieli- to udrożni drogi oddechowe. Nałożona na klatkę piersiową pomaga przy przeziębieniach, ułatwia oddychanie i udrażnia nos, na kark przynosi ulgę w gorączce, a na skronie i czoło pomaga złagodzić silne bóle głowy.  Zaaplikowana na skórę głowy stymuluje cebulki włosów, przyspieszając ich wzrost.

Kto nie powinien stosować maści końskiej?

Maść końska nie powinna być stosowana przez osoby uczulone lub nadwrażliwe na którykolwiek składnik preparatu. Nie można stosować jej u dzieci, szczególnie poniżej 12 roku życia.

Nie powinna być stosowana na większej powierzchni ciała, na otwarte rany ani w okolicy ust i nosa.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną