Przepis na Staropolską Maść! Odkryj Jej Niesamowite Właściwości!

Martyna P.
Zdrowie
25.09.2023 12:03
Przepis na Staropolską Maść! Odkryj Jej Niesamowite Właściwości!

Maść wieprzowa to stary, sprawdzony środek, który od lat służy w leczeniu różnorodnych dolegliwości. Jest łatwa do przygotowania we własnej kuchni. Odkryjmy tajemnice tej uniwersalnej maści, dowiedzmy się, jak ją przygotować i kiedy warto po nią sięgnąć.

Przygotuj maść wieprzową w domu

Jeśli zdecydujemy się na domowe przygotowanie maści, potrzebujemy kilku składników:

  • 200g smalcu wieprzowego,
  • kilka kropel olejku eukaliptusowego lub lawendowego (dla dodania właściwości i zapachu),
  • słoik do przechowywania.

Krok pierwszy: Smalec należy delikatnie rozpuścić w rondlu na małym ogniu. Nie wolno dopuścić do wrzenia!

Krok drugi: Gdy smalec jest już płynny, dodajemy do niego kilka kropel wybranego olejku eterycznego i mieszamy.

Krok trzeci: Gotową mieszankę przekładamy do słoika i czekamy, aż stężeje.

Koszt przygotowania maści to około 9 złotych (smalec około 3 złote, olejek około 6 złote). 

Właściwości maści wieprzowej 

Maść wieprzowa jest znana ze swoich licznych właściwości. Działa nawilżająco, łagodząco i ochronnie. Dodatek olejku eukaliptusowego zwiększa jej działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.

Zdjęcie Domowa maść za grosze - Zrób ją sama! Nieoceniona pomoc na bóle reumatyczne, stawy i skórę! #1

Zastosowanie maści

Maść wieprzowa jest idealna na suchą, spierzchniętą skórę, usta czy dłonie. Stosowana jest także przy odparzeniach, oparzeniach i drobnych skaleczeniach.

Bóle stawów, mięśni, kolan i pleców

Maść wieprzowa to nie tylko doskonały środek na problemy skórne. Z powodzeniem można ją stosować również na bóle stawów, mięśni, kolan oraz pleców. Działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, co może przynieść ulgę osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości reumatyczne i pourazowe.

Jak często stosować maść wieprzową?

Częstotliwość stosowania maści wieprzowej zależy od rodzaju dolegliwości. W przypadku problemów skórnych, maść można stosować 1-2 razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.

Natomiast w przypadku bólów stawów, mięśni, kolan czy pleców, maść można stosować 2-3 razy dziennie, w zależności od intensywności bólu i potrzeb. Ważne jest, by obserwować reakcję ciała i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać maść wieprzową?

Samodzielnie wykonaną maść wieprzową można przechowywać przez około 6 miesięcy, pod warunkiem że przechowuje się ją w odpowiednich warunkach. Należy umieścić maść w szczelnie zamkniętym słoiku i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła. Optymalna temperatura przechowywania to około 15-20 stopni Celsjusza. Warto regularnie sprawdzać stan maści – jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach, zmianę koloru czy konsystencji, lepiej jest nie używać produktu.

Maść wieprzowa to prosty, tani i efektywny sposób na wiele dolegliwości skórnych. Można ją łatwo kupić w aptece, ale równie prosto można ją przygotować samemu w domu. Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, maść ta powinna znaleźć miejsce w każdej domowej apteczce.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną