Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Przez dziewięć miesięcy w brzuchu mamy dziecko rośnie i się rozwija, a ponadto robi wiele innych niezwykłych rzeczy. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!
Niezwykłe rzeczy, które robi dziecko w brzuchu mamy
Podskakuje ze śmiechu
Gdy mama się śmieje, także dziecko jest w dobrym nastroju. Podczas śmiechu uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wprawiają je w doby humor. Na dodatek mama śmiejąc się, wdycha więcej powietrza niż zwykle, a to prowadzi do szybszego krążenia krwi i lepszego dotlenienie organizmu dziecka. Co sprawia, że maluszek unosi się miarowo w górę i w dół, jakby skakał na trampolinie.
Uśmiecha się
Już od 26. tygodnia ciąży dziecko w łonie uśmiecha się. Jest w stanie robić grymasy twarzy, które przypominają delikatny uśmiech.
Czuje smaki i zapachy
Gdy przyszła mama w ciąży spożywa potrawy o intensywnym smaku lub zapachu, te doznania docierają do dziecka przez płyn owodniowy. Dzięki temu może poznawać i przygotowywać się do smaków, z którymi będzie mieć do czynienia po narodzeniu.
Ziewa
Dziecko w łonie matki robi to bardzo często, bo nawet 6 razy na godzinę! Nie chodzi o to, że jest znudzone lub śpiące, według naukowców w ten sposób przygotowuje się do tej czynności po urodzeniu.
Ma czkawkę
Maluszek w łonie mamy może miewać czkawkę. Przyszła mama odczuwa to jako regularne, delikatne kopnięcia, trwające nawet przez kilka minut. Czkawka powstaje, ponieważ dziecko połyka płyn owodniowy, a jego tchawica się kurczy. To także przygotowuje je do oddychania po urodzeniu.
Robi salta i fikołki
Te akrobacje na pewno odczuwa każda przyszła mama i to zwykle już od połowy ciąży. Przez większość ciąży maluszek swobodnie unosi się w wodach płodowych, ponieważ ma tam wystarczająco dużo miejsca, żeby wykonywać fikołki, salta i obroty.
Denerwuje się
Hormony stresu produkowane przez organizm matki docierają przez łożysko do dziecka. Dlatego, gdy mama jest mocno zdenerwowana lub zmaga się z silnym stresem, dziecko odczuwa jej obniżony nastrój. Przez to jego tętno może się zwiększać, a ono zaczyna intensywniej kopać i się wiercić.
Śni
Dziecko w łonie matki może śnić! Naukowcy potwierdzają, że można u niego zaobserwować szybkie ruchy gałek ocznych. Oznacza to, że już od 23. tygodnia ciąży u dzieci występuje faza snu REM, w której pojawiają się marzenia senne.
Myśli
W szóstym miesiącu ciąży rozwijają się komórki mózgowe dziecka. Od siódmego miesiąca zaczyna korzystać ze wszystkich pięciu zmysłów. Potrafi słyszeć dźwięki dochodzące z zewnątrz łona, a nawet rozróżniać głos matki, na dodatek rozgląda się na boki i potrafi odróżniać dzień od nocy.
Robi siku
Dziecko połyka płyn owodniowy, który jest następnie filtrowany przez nerki, a potem wydalany z powrotem w postaci moczu. Dziecko potrafi robić to już pod koniec pierwszego trymestru ciąży!