Uderzenie gorąca i kołatanie serca? Jaka może być przyczyna?

Patrycja

Zdrowie

20.02.2022 20:15

Uderzenie gorąca i kołatanie serca? Jaka może być przyczyna?

Uderzenia gorąca i kołatanie serca wcale nie muszą oznaczać menopauzy. Poznaj inne przyczyny zupełnie nie związane z okresem przekwitania!

Zdjęcie Uderzenie gorąca i kołatanie serca? Jaka może być przyczyna? #1

Uderzenia gorąca i kołatanie serca? To nie zawsze menopauza!

Uderzenia gorąca to nieprzyjemne fale gorąca, którym często towarzyszą zlewne poty. Zwykle dotyczą twarzy, szyi i klatki piersiowej. To uczucie ciepła przepływającego przez całe ciało, połączone z zaczerwienieniem skóry i gwałtownym poceniem się, jest nieprzyjemne i niezwykle krępujące.

Z kolei kołatanie serca, czyli uczucie zmiennego rytmu i jego niemiarowe bicie, może wzbudzać niepokój. Prawidłowo serce bije z częstotliwością średnio 60–80 uderzeń na minutę. O kołataniu mówimy, gdy serce bije nadmiernie silnie i zwiększona jest częstotliwość jego uderzeń.

Powyższe objawy najczęściej kojarzymy z menopauzą, czyli okresem przekwitania u kobiet. Jak się okazuje, mogą one wynikać także z wielu innych przyczyn. Dowiedz się, z czym mają związek i kiedy warto zgłosić się do lekarza.

Z czego wynikają te nieprzyjemne dolegliwości?

Czasem uderzenia gorąca i kołatanie serca mogą mieć związek z poważnymi chorobami.

Nadciśnienie tętnicze

Prawidłowe ciśnienie tętnicze ma wartość mniejszą niż 140/90 mmHg. Czasem ciśnienie może mieć tendencję do niebezpiecznych skoków w górę lub w dół. Takie utrzymujące się powyżej 139/89 mmHg, które mimo odpoczynku i braku stresu nie spada, może świadczyć o chorobie.

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, na którą w Polsce cierpi aż 10,5 milionów osób. Towarzyszą mu takie objawy, jak ból głowy, pulsowanie tętnic, uczucie kołatania serca, szybkie krążenie krwi, które wywołuje uderzenia gorąca i może przyczynić się do powstawania rumieńców i czerwonej barwy twarzy. Towarzyszy mu także wzmożona potliwość dłoni, szumy uszne, zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, męczliwość.

Nadczynność tarczycy

Uderzenia gorąca mogą mieć związek z nadczynnością tarczycy. Tarczyca odpowiada za termoregulację organizmu, dlatego przy nadczynności występują zaburzenia gospodarki termicznej organizmu. W przebiegu tej choroby mogą pojawić się rumienienie się, wzmożona potliwość, kołatanie serca oraz rozdrażnienie i problemy z koncentracją.

Choroby serca

To zjawisko może występować w przypadku niektórych chorób serca. Uderzenia gorąca pojawiają się u osób zmagających się z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.

Nadwaga i otyłość

Nadwaga i otyłość mogą być kolejnym powodem uderzeń gorąca. Ma to związek z wyższym poziomem estrogenów, związanych z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami, często mają problem z uderzeniami gorąca, nadmiernym poceniem, czerwienieniem twarzy. Na dodatek udowodniono, że otyłość nasila wszystkie dolegliwości menopauzy.

Stres

Silny lub przewlekły stres może objawiać się takimi reakcjami organizmu. Uczucie ucisku w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszności, drżenie rąk, uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się to niektóre z objawów podwyższonej ilości hormonów stresu: kortyzolu i adrenaliny we krwi.

Andropauza

To męski okres przekwitania. Andropauzie często towarzyszą napady gorąca i nadmierna potliwość. Zmiany poziomu hormonów mogą wywołać palpitacje serca, bóle stawów i mięśni, obniżoną odporność i powodować nadpobudliwość oraz nerwowość.

Ciąża

Zmiany hormonalne w ciąży i połogu, mogą wywoływać uderzenia gorąca i silne poty. W tym okresie u wielu kobiet mogą również pojawiać się trudności ze złapaniem tchu, duszności oraz subiektywne uczucie kołatania serca (szczególnie w nocy).

Skutki uboczne leków

Uderzenia gorąca i kołatanie serca mogą występować jako skutki uboczne niektórych zażywanych leków. Mogą pojawiać się w odpowiedzi na interakcję niektórych środków z innymi lekami lub suplementami.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli uderzenia gorąca lub subiektywne uczucie kołatania serca, zdarzają się wielokrotnie, należy zgłosić się do lekarza, który pomoże ustalić ich przyczynę. Zleci wykonanie dalszych badań i wdroży odpowiednie leczenie.