HIT Z APTEKI: Maść majerankowa i jej właściwości. Zrób ją sama w domu!

Patrycja

Zdrowie

26.09.2021 17:19

HIT Z APTEKI: Maść majerankowa i jej właściwości. Zrób ją sama w domu!

Maść majerankowa to niezwykle skuteczny lek, które ma szerokie zastosowanie. Pomaga przede wszystkim na katar, udrażnia drogi nosowe podczas oddychania i nawilża suchą skórę wokół nosa. Dowiedz się, jak przygotować ją samodzielnie w domu.

Zdjęcie Maść majerankowa i jej właściwości. Zrób ją sama w domu! #1

Maść majerankowa i jej właściwości

Maść majerankowa zawiera wyciąg z ziela majeranku, czyli Majoranae herba extractum. To niezwykle skuteczny lek dostępny bez recepty w każdej aptece, o szeroki spektrum działania.

Przede wszystkim świetnie radzi sobie z katarem. Stosuje się ją pomocniczo w stanach zapalnych błony śluzowej nosa, przy katarze, już od 3 roku życia. Jej delikatny zapach błyskawicznie udrażnia drogi nosowe podczas oddychania, nawilża także suchą skórę wokół nosa. Stosowana jest przy trudno gojących się ranach, oparzeniach, odmrożeniach oraz ukąszeniach owadów.

Przeciwdziała łuszczeniu się skóry, przyspiesza bliznowacenie uszkodzonego naskórka. Działa wzmacniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne.

Jak stosować maść majerankową?

To lek w postaci maści, do stosowania zewnętrznego. Maść majerankową aplikuje się na skórę, od 2 do 4 razy dziennie lub zgodnie ze wskazaniami lekarskimi.

Jeśli masz katar, wystarczy że niewielką ilość preparatu rozsmarujesz wokół nozdrzy. Uważaj jednak, żeby nie wprowadzać maści majerankowej do otworów nosowych, gdyż może hamować pracę aparatu rzęskowego błony śluzowej.

Zdjęcie Maść majerankowa i jej właściwości. Zrób ją sama w domu! #2

Kto nie powinien jej stosować?

Podczas stosowania leku zgodnie z jego przeznaczeniem, nie stwierdzono działań niepożądanych. Maści nie należy stosować u osób uczulonych na jakikolwiek składnik leku oraz u dzieci poniżej pierwszego roku życia. W trakcie stosowania nie należy przebywać na słońcu, ponieważ może wystąpić nadwrażliwość na promienie UV.

Przepis na maść majerankową

Maść majerankową możesz w łatwy sposób przygotować samodzielnie w domu.

Składniki:

  • suchy lub świeży majeranek,
  • masło bez soli

Sposób przygotowania:

Masło i majeranek wymieszaj w proporcji 1:1 i utrzyj razem. Tak przygotowaną mieszankę odstaw w chłodne miejsce na noc. Następnego dnia podgrzej ją na niewielkim ogniu aż do roztopienia. Potem  ostudź i przecedź przez gazę do szklanego słoiczka. Gdy maść stężeje, jest już gotowa do użycia.

Maść powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Należy chronić ją od światła i przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.