Nie lekceważ tych objawów. Możesz mieć niedobór potasu!

Patrycja

Zdrowie

07.02.2022 21:27

Nie lekceważ tych objawów. Możesz mieć niedobór potasu!

Potas ma ważny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a jego niedobór może doprowadzić do wielu problemów. Dowiedz się, jak się objawia i jak uzupełniać jego braki. Sprawdź, kto jest najbardziej narażony na niedobory potasu.

Zdjęcie Nie lekceważ tych objawów. Możesz mieć niedobór potasu! #1

Jaką rolę pełni potas w organizmie?

Potas ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych, pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi, wpływa na inicjację procesu skurczu mięśnia sercowego oraz regulację jego uderzeń. Oprócz tego odpowiada za utrzymanie gospodarki wodnej i zapewnia zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Niedobór potasu- jakie są jego przyczyny?

Do niedoboru potasu, czyli hipokaliemii dochodzi, gdy poziom ilości jonów potasu w surowicy krwi nie przekracza 3,8 mmol/l.

Do braków potasu może dochodzić podczas nadmiernej utraty wody z organizmu, która prowadzi do odwodnienia, na przykład w wyniku gwałtownych biegunek, czy wymiotów.

Wpływają na niego także niedożywienie, anoreksja, problemy endokrynologiczne, czy choroby nerek.

Może to być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza preparatów na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zaburzenia pracy nerek, astmę, zapalenie płuc, a nawet leków przeczyszczających czy przeciwgrzybicznych.

Niedobór potasu może pojawić się na skutek picia zbyt dużych ilości kawy lub coli oraz stosowania diety niskopotasowej.

Jak się objawia niedobór potasu?

Objawy różnią się w zależności od wielkości niedoboru potasu. Jeśli występują u Ciebie poniższe symptomy, być może cierpisz na hipokaliemię.

  • ogólne osłabienie mięśni,
  • bolesne kurcze mięśni, w szczególności łydek
  • wzmożone pragnienie, które ciężko ugasić,
  • częste oddawanie moczu w dużych ilościach,
  • zaparcia,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • uczucie kołatania serca,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • migotanie komór,
  • rabdomioliza – rozpada tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, który prowadzi do ostrej niewydolności nerek.

Komu grozi niedobór potasu?

Uzupełnianie potasu polecane jest sportowcom, osobom będącym na diecie, narażonym na przewlekły stres, wyczerpanie, zmęczenie, zmagającym się z cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i osłabieniem mięśniowym. Na niedobór potasu narażone są osoby, które przyjmują leki nasercowe, na nadciśnienie krwi, środki moczopędne i przeczyszczające.

Jak uzupełniać niedobry potasu?

Niedobory potasu możemy uzupełniać wraz z pożywieniem. Potas znajdziemy w wielu produktach spożywczych. Jego dobrym źródłem są warzywa: brokuły, szpinak, groch, fasola, rzeżucha, oliwki, pietruszka, a także ziemniaki, pomidory i dynia. Potas znajdziemy również w wielu owocach: bananach, kiwi, cytrusach, śliwkach i w morelach. Źródłem potasu są również mleko, jogurt i orzechy.

W celu uzupełnienia niskiego poziomu potasu warto stosować gotowe preparaty dostępne w aptece. Suplementy diety umożliwią uzupełnianie codziennej diety w potas.

Jak wygląda leczenie niedoborów potasu?

Leczenie niedoborów polega na uregulowaniu poziomu potasu w organizmie i pozbyciu się skutków jego niedoboru oraz zaburzeń wodno-elektrolitowych. Pomoże w tym odpowiednia dieta bogata w potas oraz gotowe preparaty z apteki.

Przy silnych niedoborach potasu, pierwiastek uzupełniany jest pozajelitowo. Wówczas powinno odbywać się to pod nadzorem lekarza, ponieważ samodzielnie uzupełnianie niedoborów może być nieskuteczne, a także niebezpieczne.