Jak leczyć trądzik różowaty?

Patrycja

Zdrowie

22.02.2022 17:55

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to zapalna choroba skóry, która objawia się  silnym zaczerwienieniem twarzy, a także drobnymi krostkami i grudkami. Leczenie tego schorzenia może być trudne ze względu na przewlekły charakter choroby. Sprawdź, czym jest trądzik różowaty oraz jak sobie z nim poradzić.

Zdjęcie Trądzik różowaty od A do Z #1

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to zapalna, przewlekła choroba skóry, która objawia się  silnym zaczerwienieniem twarzy, a w późniejszym stadium także drobnymi krostkami i grudkami. Dotyczy wyłącznie dorosłych, a jego pierwsze objawy pojawiają się około 30. roku życia. To schorzenie częściej dotyka kobiet, ale choroba ma cięższy przebieg u mężczyzn. Szacuje się, że trądzik dotyczy około 10% populacji w wieku 30-55 lat, najczęściej pojawia się u osób o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i włosami.

Różne rodzaje trądziku różowatego:

Objawy trądziku mogą być nieswoiste, dlatego łatwo go pomylić z innymi schorzeniami. Wyróżnia się następujące rodzaje trądziku:

Teleangiektatyczno- rumieniowaty

Twarz jest zaczerwieniona, pojawia się stały lub tymczasowy rumień. Naczynka są rozszerzone i widoczne. Skóra piecze i może swędzieć.

Grudkowato- krostkowy

Oprócz tego, że twarz jest zaczerwieniona, pojawiają się na niej krostki i grudki.

Dominujące zmiany przerostowe

Skóra jest zgrubiała, nieregularna z drobnymi guzkami. Zmiany pojawiają się zwłaszcza na czole, policzkach i brodzie, może towarzyszyć im zapalenie mieszków włosowych.

Postać oczna

W oczach często występuje jęczmienie i gradówki. Pozostałe objawy to uczucie swędzenia, pieczenia, kłucia oraz przekrwienie i łzawienie oczu.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Przyczyn trądziku różowatego może być wiele, należą do nich między innymi: przyczyny genetyczne, zmiany hormonalne, zaburzenia w obrębie naczyń krwionośnych skóry twarzy, zaburzenia pracy układu pokarmowego, choroby tarczycy, stres, czy nadmierna ekspozycja na słońce.

Trądzik różowaty może zaostrzać nieodpowiednia dieta, bogata w ciężkie i tłuste potrawy, nadmierne przyjmowanie używek: alkoholu i papierosów, niektóre leki (glikokortykosteroidy lub leki obniżające cholesterol).

Na czym polega leczenie trądziku różowatego?

Leczenie tego schorzenia może być trudne ze względu na przewlekły charakter choroby. Kuracja polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Gdy problem jest nasilony, dermatolog może przepisać antybiotyki, a dodatkowo konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

  • Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym pozwoli złagodzić jego objawy i unormować stan cery.
  • Codzienna pielęgnacja powinna być oparta o łagodne preparaty oczyszczające i nawilżające.
  • Dlatego oczyszczaj cerę niechlorowaną i letnią wodą. Nie używaj mydła, ani środków na bazie alkoholu, które dodatkowo mogą ją podrażnić i wysuszyć.
  • Po myciu nie wycieraj mocno twarzy ręcznikiem, a delikatnie ją osuszaj.
  • Stosuj preparaty roślinne, takie jak wyciąg z kasztanowca, miłorzębu czy oczaru wirginijskiego, które pomogą redukować rozszerzone naczynka i zaczerwienienia.
  • Stosuj preparaty do cery wrażliwej lub kosmetyki antybakteryjne z dodatkiem pantenolu, gliceryny, kwasu azelainowego lub salicylowego.
  • Nie zapominaj o nawilżaniu, stosuj kosmetyki o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają.
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Podczas opalania zawsze stosuj kremy z filtrem o wysokim faktorze SPF 50.
  • Zrezygnuj z inwazyjnych zabiegów i peelingów mechanicznych.