Co może oznaczać strzelanie kolan?

Patrycja

Zdrowie

01.02.2022 0:15

Co może oznaczać strzelanie kolan?

Wiele osób doświadcza strzelania kolan. To potoczne określenie na różnego rodzaju trzaski, strzelanie, skrzypienie, przeskoki, czy chrupoty w stawach. Dowiedz się, co to oznacza, jakie są jego przyczyny i czy stanowi to powód do zmartwień.

Zdjęcie Co może oznaczać strzelanie kolan? #1

Strzelanie kolan

Strzelanie kolan to powszechna dolegliwość, której doświadcza wiele osób. To potoczne określenie odgłosów, które możemy usłyszeć podczas ruchu. Objawia się słyszalnym trzeszczeniem, skrzypieniem, czy chrupaniem w stawie kolanowym.

Co może oznaczać strzelanie kolan?

Strzelanie kolan często występuje po długotrwałym odpoczynku lub podczas wykonywania gwałtownego albo zaplanowanego ruchu.

Jakie są tego przyczyny?

Strzelanie kolan może wynikać z różnych przyczyn. Oto kilka możliwych powodów strzelających kolan:

  • Niedobór substancji odżywczych, które wpływają na budowę stawu. Należą do nich przede wszystkim braki witaminy C, witamin z grupy B, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz białka.
  • Jedną z częstych przyczyn strzelania w stawach jest odwodnienie organizmu.
  • Przeciążenie kolan i stawów z powodu nadmiernej aktywności fizycznej, zwłaszcza przez aktywności wymagające skakania, klękania lub poruszania się po nierównym terenie i brak odpowiedniej regeneracji.
  • Naturalne procesy starzenia się zachodzące w organizmie wraz z wiekiem.
  • Choroby przewlekłe, np. reumatoidalne zapalenie stawów, czy chondromalacja rzepki
  • Uwarunkowania genetyczne- niektóre osoby mają nieco inaczej zbudowane stawy i w czasie ruchu dochodzi u nich do przeskakiwania kości.
  • Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, ciąży, laktacji, menopauzy i andropauzy.

Strzelające kolana- kiedy skontaktować się z lekarzem?

Ten problem może dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Najczęściej ten problem zgłaszają seniorzy lub młode osoby, uprawiające sport.

To nie choroba, ale strzelanie kolan może być objawem pewnych nieprawidłowości ze strony chrząstki stawowej. Choć strzelające stawy nie muszą świadczyć o poważnym problemie, to nie powinniśmy tego bagatelizować.

Mogą być sygnałem od organizmu, że doszło do przeciążenia stawu, urazu, toczy się stan zapalny lub proces chorobowy, albo konieczna jest zmiana diety.

Do lekarza warto zgłosić się, gdy trzaskom i strzelaniu towarzyszy ból, pojawia się obrzęk stawu, a skóra staje się zaczerwieniona i ciepła. Gdy towarzyszą mu drżenia mięśni, problemy z chodzeniem i wykonywaniem ruchów.

Jak wygląda leczenie?

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania i skieruje na konsultację do ortopedy. Dopiero specjalista będzie w stanie ustalić przyczynę strzelania w stawach i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie może obejmować zabiegi fizjoterapeutyczne i leczenie farmaceutyczne. Może pomóc podawanie preparatów zawierających kwas hialuronowy, hydrolizat kolagenu, glukozaminę i witaminę C. Czasem konieczna będzie zmiana diety lub aktywności ruchowej na mniej obciążającą stawy.