Jak bez problemu wybrać okulary? Mamy kilka wskazówek

Agnieszka

Zdrowie

01.02.2022 9:57

Jak bez problemu wybrać okulary? Mamy kilka wskazówek

Dziś okulary korekcyjne to coś więcej niż tylko narzędzie do poprawy jakości widzenia. To również modny dodatek, dzięki któremu możemy podkręcić nieco swój look. Problem pojawia się, gdy nie wiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów u optyka. Jak wybrać okulary szybko i bez problemu? Przygotowaliśmy kilka pomocnych wskazówek. 

Okulary? Wybierz dobrze!

Zakup okularów to jedno z trudniejszych zadań. Powodów jest kilka, a najważniejszy to świadomość, że wybrane okulary będą służyły nam przez kilka lat. Rzadko kto zmienia oprawki i szkła częściej, bo jest to kosztowny zakup. Wyjątkiem są pacjenci, których do zmiany obligują zalecenia okulisty, lub ci, którzy mają nieograniczony budżet.

Ale do tej kwestii warto podejść poważnie nie tylko dlatego, że okulary kupujemy zazwyczaj raz na kilka lat. Jest jeszcze kilka innych powodów, dla których wymarzone okulary korekcyjne powinniśmy wybierać rozsądnie.

Dlaczego dobry wybór okularów jest ważny?

 • Poprawiają wzrok, zapewniając komfort widzenia.
 • Podkreślają twarz i uwydatniają spojrzenie.
 • Mogą optycznie wyszczuplać i wysmuklać twarz.
 • Nadają charakter stylizacjom i uzupełniają je.
 • Mogą dodawać nam pewności siebie.

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Odkrywamy 4 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na okulary. Te wskazówki pomogą dobrać taki model, który będzie nie tylko dobrze spełniał swoje najważniejsze zadanie (korekcję wzroku), ale w którym będziemy też czuć się dobrze. Wbrew pozorom znaczenie mają nawet drobne szczegóły.

1. Dobierz model do kształtu twarzy

Podstawą dobierania okularów do twarzy jest bazowanie na jej kształcie. Chodzi o zachowanie naturalnych proporcji i ukrycie pewnych mankamentów twarzy (jak np. szeroka szczęka lub wysokie czoło) właśnie za pomocą oprawek. Wyróżnia się pięć podstawowych typów twarzy, a do każdej z nich pasują nieco inne oprawki.

 • TWARZ OWALNA — do jej łagodnych zaokrągleń i regularnych proporcji pasują niemal wszystkie typy oprawek: zarówno te okrągłe, jak i nieco bardziej kanciaste.
 • TWARZ OKRĄGŁA — jej krągłość i proporcje typowe dla koła najłatwiej optycznie zgubić za pomocą oprawek prostokątnych o kanciastym wykończeniu.
 • TWARZ KWADRATOWA — podobną szerokość i wysokość twarzy oraz jej kwadratowość możemy zniwelować zaokrąglonymi oprawkami o szerokości twarzy.
 • TWARZ PROSTOKĄTNA — do jej szerokiego czoła, kwadratowej szczęki i wydłużonych proporcji pasują duże oprawki o szerokich zausznikach.
 • TWARZ TRÓJKĄTNA — do wąskiego podbródka i szerokiego czoła najlepiej sprawdzają się wyraziste, ale zgrabne oprawki o zaokrąglonej krawędzi dolnej.

2. Pamiętaj o szerokości oprawek

Nie wolno zapominać o tym, że nie każdemu będą pasowały oprawki o standardowym rozmiarze. Jeśli mamy wyjątkowo blisko/daleko osadzone oczy lub bardzo szeroką/wąską twarz, lepiej jest zapłacić więcej i zamówić okulary na wymiar, bo dobrze dobrana szerokość oprawek gwarantuje prawidłowe proporcje i atrakcyjny wygląd twarzy. Przy zamawianiu okularów musimy zwrócić szczególną uwagę na trzy ważne wymiary:

 • szerokość szkieł,
 • szerokość łączącego je mostka,
 • długość zausznika. Zdjęcie Jak bez problemu wybrać okulary? Mamy kilka wskazówek #1

3. Wybierz kolor pasujący do karnacji

Czas na kolor! Tu też znaczenie mają szczegóły — nasza karnacja, kolor oczu oraz włosów. Specjaliści polecają, aby skupiać się na tym, jaki mamy typu urody i to właśnie do niego dobierać kolor oprawek. I tak kolejno:

 • TYP ZIMA — jeśli mamy jasną karnację, ciemne włosy i niebieskie lub zielone oczy, wybierzmy oprawki o jasnych odcieniach (biel, szarość, srebro) lub tych ciemnych, ale chłodnych (czerń, niebieski);
 • TYP WIOSNA — jeśli mamy brzoskwiniową karnację, blond lub miedziane włosy i oczy w kolorze niebieskim, zielonym lub brązowym, możemy wybrać oprawki w kolorach takich jak beż, łosoś, chaber, jasny róż, złoto, jasny brąz, miedź lub beż;
 • TYP LATO — jeśli mamy lekko różową karnację, włosy blond lub popielate i piwne, szare lub niebieskie oczy, będą pasowały nam oprawki w intensywnych kolorach (np. niebieskim lub różowym);
 • TYP JESIEŃ — jeśli mamy złocistą karnację, ciemne włosy (brązowe lub rude) i zielone albo brązowe oczy, to oprawki powinny być w kolorach ziemi (brązy, złoto, zieleń), ale mogą być też bardziej odważne (pomarańczowe lub czerwone).

4. Zdecyduj się na określony materiał

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego wykonane są oprawki. Z czego powinny być wykonane, aby służyły nam latami bez zarysowań i uszkodzeń?

Popularne oprawki plastikowe są tańsze i z reguły bardziej wyraziste — mają grubsze ranty, występują w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych, ale im niższa ich cena, tym gorsza jakość tworzywa sztucznego i mniejsza trwałość. Alternatywa to oprawki metalowe, bardziej eleganckie, stonowane i dyskretne — mają cieńszy brzeg, a metal daje pewność, że okulary będą służyły latami bez problemu (choć tu też znaczenie ma rodzaj metalu i to np. jak jest malowany). Opcja dla niezdecydowanych to połączenie obu materiałów, czyli oprawki wykonane zarówno z metalu, jak i tworzywa. 

Niezależnie od tego, ku jakiej opcji się skłaniamy, z pewnością znajdziemy coś dla siebie spośród około 140 modeli okularów z popularnej kolekcji Eyerim Collection.

Szkła też mają znaczenie!

Nie zapominajmy oczywiście o tym, że najważniejsze w okularach korekcyjnych nie są oprawki, ale szkła. Żeby zapewniały odpowiednią jakość widzenia, muszą być dobrane perfekcyjnie do naszej wady wzroku — tu pomocne może być komputerowe badanie wzroku, które możemy wykonać dziś w niemal każdym salonie optycznym i okulistycznym.

Zdjęcie Jak bez problemu wybrać okulary? Mamy kilka wskazówek #2

 

Poza tym warto zwrócić uwagę na parametry szkieł takie jak:

 • indeks soczewki — im wyższy, tym cieńsze będą szkła, co szczególnie ważne jest dla osób o dużej wadzie wzroku;
 • powłoka antyrefleksyjna — eliminuje oślepiające odblaski i poprawia kontrast, co docenią m.in. kierowcy (nie tylko zawodowi);
 • powłoka blue control — uszlachetnienie soczewki, które blokuje niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne i niebezpieczne dla naszych oczu, o czym powinny pamiętać osoby pracujący przed komputerem.

Jeśli dodamy do tego powłoki oleo- i hydrofobowa, szkła fotochromowe czy barwione soczewki, każdy znajdzie wśród tych opcji coś w sam raz dla siebie.