Czym się różni kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego?

Patrycja
Zdrowie
25.01.2022 13:24
Czym się różni kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego?

Wyjaśniamy, czym się różni kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego!

Zdjęcie Czym się różni kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego? #1

Czym jest kwarantanna?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą, gdy sama nie wykazuje objawów.

Kwarantannie podlega osoba, która:

  • przekroczyła granicę zewnętrzną UE
  • miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie
  • ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem
  • została skierowana na wykonanie testu na obecność koronawirusa
  • mieszka z osobą, która przebywa na izolacji domowej.

W czasie jej trwania nie można opuszczać domu, oznacza to że nie można wyjść na zakupy, czy spacer z psem. Poza tym nikomu nie wolno odwiedzać osoby przebywającej na kwarantannie. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, szczególnie takich jak: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy skontaktować się z lekarzem. W razie ciężkiego przebiegu choroby trzeba zadzwonić na numer 112.

Decyzję o skierowaniu na kwarantannę podejmuje inspekcja sanitarna.

Ile trwa kwarantanna?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 2 września kwarantanna wynosi 10 dni. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia chorego będzie tego wymagał.

W niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy. Chodzi o kwarantannę osoby, która mieszka z osobą chorą na COVID-19 i przebywa na izolacji domowej. Wtedy kwarantanna trwa tyle, ile wynosi izolacja osoby zakażonej plus 7 dni.

Krótsza kwarantanna od 25 stycznia

Rząd zdecydował o skróceniu kwarantanny z 10 do 7 dni, z powodu ewolucji wirusa, który obecnie daje objawy zdecydowanie szybciej niż jego poprzednie mutacje. Eksperci wskazują, że po 7 dniach bez objawów, od momentu kontaktu z zakażoną osoba, ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne. Skrócona kwarantanna obejmie osoby kierowane na nią od wtorku 25 stycznia.

Czym jest nadzór epidemiologiczny?

Nadzór epidemiologiczny dotyczy osoby narażonej na kontakt z koronawirusem. Decyzję o nadzorze podejmuje sanepid na podstawie wywiadu epidemiologicznego.

Ile trwa nadzór epidemiologiczny?

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. W tym czasie należy dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę i prowadzić obserwację stanu zdrowia. Konieczne jest ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjścia z domu, wyłącznie do sytuacji życiowo niezbędnych.

Czym się różni kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego?

Różnica między nadzorem epidemiologicznym a kwarantanną jest taka, że w przypadku kwarantanny obowiązuje zakaz opuszczania mieszkania lub miejsca jej odbywania. Natomiast nadzór epidemiologiczny jedynie zaleca ograniczenia kontaktów społecznych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną