Strzelanie w kolanie- czy to powód do zmartwień?

Patrycja

Zdrowie

25.10.2021 18:14

Strzelanie w kolanie- czy to powód do zmartwień?

Trzaski, strzelanie, skrzypienie, przeskoki, czy chrupoty w kolanie to odgłosy, które możemy usłyszeć podczas ruchu. Strzelające stawy mogą budzić nasz niepokój i choć nie muszą świadczyć o poważnym problemie, nie powinniśmy ich bagatelizować. Sprawdź, kiedy strzelanie w kolanie to powód do zmartwień.

Zdjęcie Strzelanie w kolanie- czy to powód do zmartwień? #1

Strzelanie w kolanie- co to za zjawisko?

Strzelanie w kolanie to potoczne określenie na zjawisko, które objawia się wyraźnie słyszalnym trzeszczeniem, skrzypieniem, czy chrupaniem w stawie kolanowym. Często pojawia się po długotrwałym odpoczynku lub ma miejsce podczas wykonywania gwałtownego lub zaplanowanego ruchu.

Jakie są przyczyny strzelających stawów?

Ten problem może dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku i być objawem pewnych nieprawidłowości ze strony chrząstki stawowej. Może wynikać z wielu przyczyn:

  • Przeciążenia stawu z powodu nadmiernej aktywności fizycznej i braku regeneracji.
  • Naturalnych procesów starzenia się zachodzących w organizmie.
  • Niedoborów substancji odżywczych, które wpływają na budowę stawu, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz białko.
  • Uwarunkowań genetycznych- niektórzy mają nieco inaczej zbudowane stawy i w czasie ruchu dochodzi u nich do przeskakiwania kości.
  • Chorób przewlekłych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, podczas którego chory doświadcza bólu, trudności z poruszaniem się i sztywności stawów. Chondromalacji rzepki, czyli schorzenia tkanki chrzęstnej, która traci swoje właściwości i przestaje prawidłowo funkcjonować.

Zdjęcie Strzelanie w kolanie- czy to powód do zmartwień? #2

Czy to powód do zmartwień?

Strzelające stawy mogą budzić nasz niepokój i choć nie muszą świadczyć o poważnym problemie, nie powinniśmy ich bagatelizować. Mogą być sygnałem od organizmu, że doszło do przeciążenia stawu, urazu, toczy się stan zapalny lub proces chorobowy, albo konieczna jest zmiana diety.

Do lekarza warto zgłosić się, gdy trzaskom i strzelaniu towarzyszy ból, pojawia się obrzęk stawu, a skóra staje się zaczerwieniona i ciepła. To niepokojące, gdy pojawiają się problemy z chodzeniem i wykonywaniem ruchów.

W pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania i skieruje Cię do ortopedy. Specjalista ustali przyczynę strzelania w stawach i wdroży odpowiednie leczenie.  Może obejmować zabiegi fizjoterapeutyczne i podawanie leków i preparatów zawierających kwas hialuronowy, hydrolizat kolagenu, glukozaminę, czy witaminę C.