Jak poznać prawdziwy pieprz?

Katarzyna

Kulinaria

19.01.2022 21:42

Jak poznać prawdziwy pieprz?

W każdym domu podstawową przyprawą obok soli jest pieprz. Jak kupować jednak prawdziwy pieprz o wyrazistym smaku? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak poznać prawdziwy pieprz? #1

Sól i pieprz 

Prawie każde danie trzeba doprawić przyprawami. Najczęściej sięgamy wtedy po sól i pieprz, które potrafią nadać potrawie wyrazistości. Pieprz można kupić w każdym sklepie, zarówno w formie zmielonej, jak i w ziarnach. Istnieją również różne odmiany pieprzu tj. pieprz ziołowy, cayenne, biały, czerwony czy kolorowy. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny smak oraz aromat.

Producenci pieprzu 

Producentów pieprzu również jest obecnie sporo na rynku i każdy producent ma swój „przepis” na pieprz. Niektórzy dosypują do pieprzu pestki papai, które są trudne do odróżnienia i są tańszym produktem niż pieprz. Ciężko jest przez opakowanie zobaczyć, czy kupujemy sam pieprz, czy z dodatkami. Jeśli na opakowaniu producent zapewnia 100% pieprzu, to tak powinno być, a wszelkie odstępstwa są wtedy niezgodne z prawem.

Łatwy test 

Aby sprawdzić, czy producent nie dodaje do pieprzu pestek papai, warto zrobić prosty test. Należy do miski z zimną wodą wsypać pieprz i go zamieszać. Po chwili ziarna pieprzu opadną na dno, a pestki papai będą unosić się na powierzchni. Jeśli jest dużo ziaren papai, oznacza to, że producent sprzedaje oszukany produkt i warto go zmienić, aby nie przepłacać.

Zdjęcie Jak poznać prawdziwy pieprz? #2

Przyprawy w całości 

Aby nie dać się oszukać producentom warto również kupować przyprawy w całości. Dzięki temu trudniej jest „przemycić” w nich inne składniki. W produktach mielonych bardzo ciężko jest odróżnić dodatki od prawdziwego pieprzu, przez co łatwiej można nas oszukać. Dziś bez problemu można zakupić młynek do pieprzu i mielić go samodzielnie. Ta czynność sprawia, że aromat pieprzu jest bardziej wyrazisty, ponieważ jego zapach nie zdążył zwietrzeć.

Przezroczyste opakowanie 

Kupując przyprawy tj. pieprz, można również kupować go w przezroczystych opakowaniach. Dzięki temu widać jak na dłoni co znajduje się w środku. Nie trzeba też zawsze kupować produktów tylko od znanych czy reklamowanych producentów. Mniej znane marki mogą mieć lepszy produkt jakościowo, który można kupić w niższej cenie. Pomarszczone ziarenka pieprzu są oznaką dobrej jakości tego produktu, a brązowe plamy również świadczą o tym, że mamy do czynienia z prawdziwym i  oryginalnym pieprzem. Dobre ziarenka pieprzu nigdy nie są całkowicie czarne i wygładzone.