Czy kwarantanna zostanie skrócona? Jest komentarz rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Martyna

Newsy

17.01.2022 14:36

Czy kwarantanna zostanie skrócona? Jest komentarz rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że mogą nastąpić zmiany związane z przebiegiem kwarantanny w dobie piątej fali koronawirusa. Wypowiedzi udzielił również rzecznik rządu - Piotr Müller.

 

Czy kwarantanna ulegnie skróceniu?

Wojciech Andrusiewicz wypowiedział w poniedziałek na temat okresu trwania kwarantanny. Okazuje się, że skrócenie czasu jej trwania jest brane pod uwagę. Zmiana ta miałaby być wdrożona ze względu na krótszy okres objawowy. Rzecznik mówił również, że od zakażenia do objawów jest w tej chwili zdecydowanie krótszy czas, często jest to w okolicach dwóch dni.

Wojciech Andrusiewicz podkreślił także, że ewentualne skrócenie okresu kwarantanny wpłynęłoby na szybszy powrót do pracy medyków, lekarzy, pielęgniarek, którzy są tak niezbędni w dobie piątej fali pandemii koronawirusa.

Zdjęcie Czy kwarantanna ulegnie skróceniu? Jest komentarz rzecznika Ministerstwa Zdrowia. #1

Okazuje się, że niektóre kraje Unii Europejskiej już zdecydowały się na takie krok. „Nie wykluczamy, że w Polsce do tego samego dojdzie” – mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W tej kwestii wypowiedział się również rzecznik rządu Piotr Müller. Mężczyzna udzieli wywiadu na antenie Radia Plus. Rzecznik mówił, że prowadzone są rozmowy dotyczące formy kwarantanny, podkreślił jednak, że oficjalna decyzja nie jest jeszcze podjęta. Reporterzy dopytywali, czy ewentualne skrócenie nastąpi z 10 do 7 dni. Piotr Müller nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Powiedział jedynie, że chodzi o skrócenie czasu trwania kwarantanny.

 

Kwarantanna w Polsce

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. 

Kwarantanna osoby zakażonej kornawirusem trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. 

Kwarantanna osoby skierowanej na badanie trwa od dnia wystawienia skierowania przez lekarza do czasu uzyskania wyniku ujemnego.

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu kwarantanna przekształca się w izolację.

Kwarantanna nakładana jest automatycznie z mocy prawa na wszystkich domowników zamieszkujących razem z osobą chorą na COVID-19 i trwa do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby z dodatnim wynikiem badania.

Więcej szczegółowych informacji możecie znaleźć TUTAJ

 

Zdjęcie Czy kwarantanna ulegnie skróceniu? Jest komentarz rzecznika Ministerstwa Zdrowia. #2