Bezpłatne urlopy dla niezaszczepionych? Tak, to możliwe

Katarzyna
Newsy
01.09.2021 20:49
Bezpłatne urlopy dla niezaszczepionych? Tak, to możliwe

Czy pracodawca będzie mógł wyciągać konsekwencje z faktu, że pracownik nie jest zaszczepiony? Po zmianie przepisów będzie to możliwe. 

Zdjęcie Bezpłatne urlopy dla niezaszczepionych? Tak, to możliwe #1

Temat szczepień nadal aktualny

Epidemia koronawirusa zmieniła życie wielu osobom. Temat szczepień i zachorowań nadal jest często poruszany w towarzystwie. Szczególnie temat szczepień wywołuje teraz sporo kontrowersji, ponieważ co prawda liczba zachorowań w miesiącach letnich spadła, to rządzący nadal przekonują ludzi do szczepień. W Internecie, mediach czy w radiu można usłyszeć i zobaczyć spoty reklamowe zachęcające obywateli do szczepień.

Poziom wyszczepienia w Polsce

Obecnie zaszczepiło się około 14 mln Polaków, a więc jest to mniej niż 40%. Aby uzyskać odporność stadną, wszczepienie powinno wynosić ponad 70%, a więc do tego pułapu jeszcze trochę na brakuje. Jak na razie osoby, które chciały się zaszczepić, już to zrobiły. Część z obawy przed wirusem, inni natomiast chcieli wyjechać na wakacje za granice. Brak szczepień był sporym utrudnieniem, jeśli chciało się wyjechać na zagraniczne wakacje w tym roku. W związku z tym w okresie letnim ilość przeprowadzonych szczepień znacząco zmalała i wyhamowała. Rządzący chcą więc innymi sposobami zachęcić pozostałe osoby do szczepień.

Urlop bezpłatny dla niezaszczepionych 

Rządzący wpadli więc na pomysł, aby zachęcić ludzi do szczepień poprzez drogę zawodową. Według nieoficjalnych informacji rząd planuje przyjąć we wrześniu przepisy, które pozwolą pracodawcy na wysłanie niezaszczepionego pracownika na urlop bezpłatny. Spowoduje to znaczące zwiększenie uprawnień pracodawcy. Takie zmiany spowodują, że pracodawca będzie mógł pozbawić pracownika części wypłaty. Wysłanie pracownika na urlop bezpłatny będzie możliwe, jeśli nie przedstawi on zaświadczenia o przebytym szczepieniu lub dokumentu potwierdzającego przechorowanie koronawirusa. Brak negatywnego testu na COVID-19 również może być „furtką”, która pozwoli pracodawcy na wysłanie pracownika na urlop bezpłatny lub oddelegowanie go do innego miejsca niż to, w którym obecnie wykonuje prace.

Zdjęcie Bezpłatne urlopy dla niezaszczepionych? Tak, to możliwe #2

Możliwy trzeci rodzaj urlopu bezpłatnego

Według dr. Hab. Krzysztofa Walczaka taka zmiana przepisów może spowodować, że w prawie pracy pojawi się trzeci rodzaj urlopu bezpłatnego. Obecnie mamy tylko dwa rodzaje urlopu bezpłatnego. Pierwszy z nich pracownik otrzymuje na swój wniosek, jednak podczas jego trwania nie jest on objęty ubezpieczeniem oraz okres ten nie wlicza się do stażu pracy. Drugim rodzajem urlopu bezpłatnego jest ten otrzymywany na wniosek jednego pracodawcy w celu wykonywania pracy u drugiego pracodawcy, który musi być zaakceptowany przez pracownika. W tym wypadku okres ten wlicza się do stażu pracy, a ubezpieczenie i wynagrodzenie zapewnia drugi pracodawca.

Zmiany w procesie rekrutacji 

Zmiany szykują się również już na etapie przyjmowania kandydata do pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej do tej pory można było pytać o doświadczenie, ukończone szkoły czy preferencje wynagrodzeniowe. Po zmianie przepisów pracodawca będzie mógł również zapytać o to, czy kandydat się zaszczepił przeciw COVID-19 czy nie. Jak na razie takie pytania w związku z obowiązującym RODO są traktowane jako dane medyczne, a więc pracodawca nie może o nie pytać i ich przetwarzać. Po zmianach pytanie o szczepienie na COVID-19 będzie zgodne z prawem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną