17 stycznia 2022 - Blue Monady. Co to oznacza?

Patrycja
Newsy
15.01.2022 23:01
17 stycznia 2022 - Blue Monady. Co to oznacza?

Blue Monday, czyli niebieski poniedziałek zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, co to za dzień i czemu tak wiele osób go nie lubi. Dowiedz się, kiedy wypada!

Zdjęcie Blue Monady, najbardziej depresyjny poniedziałek w roku- kiedy wypada? #1

Blue Monday- co to jest?

Blue Monday, nazywany niebieskim poniedziałkiem, to najbardziej przygnębiający i depresyjny dzień w roku. Dowiedz się, skąd się właściwie wzięło to zjawisko i czy ten dzień rzeczywiście jest najtrudniejszy.

Skąd wziął się Blue Monday?

Ta szczególna data została obliczona na podstawie specjalnego wzoru matematycznego, który w 2004 roku opracował Cliff Arnall, brytyjski psycholog z Uniwersytetu w Cardiff. W swoim wzorze wziął pod uwagę następujące zmienne: warunki atmosferyczne, czyli brzydką pogodę, krótkie i zimne dni, długi czas jaki pozostał do wiosny, miesięczne zarobki, poziom zadłużenia, a także warunki psychologiczne: przede wszystkim świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, brak motywacji i pilną potrzebę podjęcia tych działań.

Czy Blue Monday to rzeczywiście najgorszy dzień w roku?

Te wszystkie wskaźniki wpływają na to, że ten dzień uznawany jest za wyjątkowo depresyjny! Jednak biorąc je pod uwagę, wcale nie dziwi fakt, że to właśnie w styczniu ludzie czują się zestresowani i przygnębieni.

Po okresie świątecznej radości i ekscytacji, wracamy do szarej rzeczywistości. Uświadamiamy sobie, że dotrzymywanie noworocznych postanowień jest trudne, nasza motywacja spada, a my czujemy się coraz gorzej.

Blue Monday wywołuje wiele kontrowersji i nie ma żadnych podstaw naukowych. Badacze od samego początku nieufnie odnosili się do wzoru Cliffa Arnalla. Zauważali, że czynniki, które wziął pod uwagę w swoim wzorze, są niemożliwe do porównania i wyliczenia dokładnej daty.

Dlaczego tak wiele osób go nie lubi?

Choć wiele osób uważa, że to mit lub sprytna sztuczka handlowców, to inni przyznają, że w tym dniu odczuwają sporo dolegliwości. Smutek, obniżony nastrój, rozdrażnienie to niektóre z reakcji na niebieski poniedziałek. Według niektórych specjalistów, najbardziej Blue Monday mogą przeżywać kobiety między 20, a 30 rokiem życia.

Kiedy wypada najbardziej depresyjny poniedziałek w roku?

Najbardziej depresyjny dzień w roku zbliża się wielkimi krokami! Zawsze wypada w trzeci poniedziałek pełnego tygodnia styczni, a więc w tym roku będzie to 17 stycznia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną