Tarcza antyinflacyjna w Lidlu! Obniżki cen. Kiedy i o ile?

Agnieszka
Newsy
17.01.2022 11:09
Tarcza antyinflacyjna w Lidlu! Obniżki cen. Kiedy i o ile?

 Lidl postanowił obniżyć ceny znaczącej części swojego asortymentu ze względu na inflację. Sieć sklepów zadeklarowała, że aż 2000 produktów będzie miało niższe ceny. Za co zapłacimy mniej?

Zdjęcie Tarcza antyinflacyjna w Lidlu! Obniżki cen. Kiedy i o ile? #1

Przypomnijmy, że rząd, ze względu na drastyczny wzrost cen w Polsce, postanowił obniżyć podatek VAT na żywność z 5% do 0%. W swoim przemówieniu Mateusz Morawiecki zasugerował, że oczekuje od właścicieli sklepów obniżki cen produktów o 5%. 

Okazuje się jednak, że drastyczny wzrost cen gazu, prądu i wielu innych kosztów uniemożliwia właścicielom sklepów obniżki cen nawet po okresowym zlikwidowaniu podatku VAT. Dla wielu koszty prowadzenia sklepu wzrosły lub wzrosną aż o około 20%. 

Nie wszystkie sklepy będzie więc stać na to, aby obniżyć ceny na tyle, aby przeciętny klient zaoszczędził na zakupach 45 zł miesięcznie - jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. 

W innej sytuacji jest jednak Lidl, który postanowił obniżyć ceny swoich produktów dokładnie o tyle, ile wynosił wcześniej VAT. Sieć sklepów zapowiedziała, że około 2000 ich produktów będzie miało niższe ceny.

Co kupimy w Lidlu taniej?

Dobrą wiadomością jest fakt, że niższe ceny będą mieć produkty podstawowe, takie jak pieczywo, mleko, śmietana, masło czy ziemniaki i inne warzywa. Jednak nie tylko one stanieją. 

"Tańsze masło, mleko, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew, ziemniaki… lista artykułów tańszych dzięki obniżce stawki VAT do 0 proc. jest bardzo długa, w sklepach sieci Lidl Polska to co najmniej 2000 produktów taniej. Niższych cen klienci mogą spodziewać się już od 1 lutego" — czytamy w komunikacie. 

“Obniżką podatku objęte będą również takie produkty jak m.in. ziemia ogrodnicza, nawozy czy środki ochrony roślin. Oznacza to, że w kieszeniach klientów zostanie więcej, ponieważ Lidl Polska „odda” klientom VAT, obniżając ceny artykułów. Z uwagi na podstawową działalność Lidla, obniżka będzie dotyczyć co najmniej 2000 artykułów.”

Kiedy możemy spodziewać się zmian cen?

Jak zapowiedziała sieć sklepów Lidl, nowe ceny powinny zacząć pojawiać się na półkach wraz z wprowadzeniem w Polsce tarczy antyinflacyjnej 2.0., czyli już 1 lutego 2022 roku.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną