Minister Zdrowia pogratulował polskim naukowcom. Powstanie nowy test genetyczny na Covid-19.

Martyna P.

Newsy

13.01.2022 16:37

Minister Zdrowia pogratulował polskim naukowcom. Powstanie nowy test genetyczny na Covid-19.

Naukowcy z UM w Białymstoku prowadzili półtoraroczne badania, w wyniku których odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg COVID-19. Adam Niedzielski pogratulował polskim naukowcom podczas konferencji na Uniwersytecie Medycznym.  

Minister Zdrowia podczas spotkania podkreślał, że jest to bardzo ważny dzień dla nauki polskiej oraz systemu opieki zdrowotnej. Adam Niedzielski mówił, że odkrycie jest ważną kwestią walki z pandemią oraz kwestią myślenia o tym, jak definiować bezpieczną przyszłość, czyli postpandemiczną. Uczelnia natomiast podkreśla, że odkrycie zasługuje na miano przełomowego.

 

Zdjęcie Minister Zdrowia pogratulował polskim naukowcom. Powstanie nowy test genetyczny na Covid-19. #1

Testy identyfikujące predyspozycje ciężkiego przebiegu Covid-19

Naukowcy podczas badań identyfikowali wariant genetyczny, który predysponuje do ciężkiego przebiegu COVID-19 i ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko takiego przebiegu oraz śmierci chorego. 

Odkrycie naukowców pozwoli na stworzenie odpowiedniego testu genetycznego. Jego zadaniem będzie szybka identyfikacja tego, czy pacjent jest dany pacjent jest obciążony większym ryzykiem dolegliwego przejścia zakażenia koronawirusem.

Na temat odkrycia wypowiedział się również prof. Marcin Moniuszko, kierownik projektu badawczego, prorektor UMB ds. nauki i rozwoju w czasie audycji w Polskim Radiu. Mężczyzna ocenił predyspozycje Polaków do ciężkiego przebiegu choroby.

„Nasze badania pokazały zwiększenie częstości występowania wariantu genetycznego predysponującego do ciężkiego przebiegu COVID-19: u nas 14%, w całej Europie ok. 8%, ale w Indiach na przykład to jest już 27%, a jeśli chodzi o wschodnią Azję, Chiny, są to zaledwie promile. Geograficznie jesteśmy więc w różnym stopniu predysponowani” – wyjaśnił prof. Marcin Moniuszko.

Mężczyzna podkreślał również podczas wywiadu, że taki test mógłby zachęcać daną osobę do szczepienia, do przestrzegania zasad epidemicznych, uważności. Okazuje się, że może to być również ważna wiedza dla lekarzy w sprawie możliwości leczenia, stosowania terapii dla pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby.

Z badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wynika, że zaawansowanie wieku, nadwaga, płeć męska, a na czwartym miejscu czynnik genetyczny decydują o ciężkości przebiegu COVID-19.

Prezes Agencji Badań Medycznych - Radosław Sierpiński poinformował, że testy identyfikujące pacjentów narażonych na ciężki przebieg zakażenia będą wkrótce dostępne na polskich oddziałach SOR.

 

Zdjęcie Minister Zdrowia pogratulował polskim naukowcom. Powstanie nowy test genetyczny na Covid-19. #2