Testy na COVID z Biedronki. Ministerstwo Zdrowia: “Będą ogniska zakażeń w dyskontach”

Testy na COVID z Biedronki. Ministerstwo Zdrowia: “Będą ogniska zakażeń w dyskontach”

Od poniedziałku 15 marca w sklepach Biedronka klienci mogą zakupić test serologiczny Primacovid, którego celem jest wykrycie we krwi przeciwciał koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia apeluje jednak o rozsądek w tej sprawie.

Primatest - test na COVID-19 w Biedronce

W sklepach Biedronki możemy jednorazowo kupić trzy testy serologiczne wykrywające przeciwciała koronawirusa we krwi.

Dyskont kusi przede wszystkim łatwą dostępnością, szybkim wykonaniem testu samodzielnie w domu i bardzo konkurencyjną ceną w porównaniu do tych oferowanych w laboratoriach. 

Jak rzeczywiście działa test Primacovid? 

Dodatni wynik takiego domowego testu sugeruje, że w niedawnej przeszłości mieliśmy kontakt z wirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. Natomiast niekoniecznie z przebyciem choroby.

Test ten nie wykrywa, ale też nie wyklucza aktywnej infekcji! Jeśli więc wynik testu będzie negatywny, wcale nie oznacza to, że dana osoba nie jest zakażona i nie przenosi COVID-19 na innych. 

 

Tymi obawami kieruje się również rząd

Mając na uwadze, że wiele osób będzie chciało udać się po szybki, domowy test do Biedronki wtedy, gdy będą czuć się źle, istnieje ryzyko wystąpienia ognisk zakaźnych w sklepach.

– Jeżeli dziś w sklepach pojawią się ludzie chorzy, którzy nie będą polegać na testach PCR i nie będą chociażby wypełniać formularza na stronie gov.pl, to będziemy mieli ogniska zakażeń w dyskontach. To jest też apel do kierujących tymi dyskontami, żeby z rozwagą podeszli do dystrybucji testów – stwierdził Andrusiewicz.

 

Ministerstwo Zdrowia przypomina także, że wynik testu Primacovid nie będzie podstawą do zwolnienia z kwarantanny ani do otrzymania statusu ozdrowieńca. 

 

Jak więc postąpić?

Jeśli masz objawy wskazujące na chorobę COVID-19, źle się czujesz, jesteś osłabiony - zostań w domu i skontaktuj się ze swoim lekarzem, który zleci wykonanie testu PRP na COVID-19 w bezpiecznych warunkach. 

Jeśli zależy Ci jednak na zakupie testu serologicznego Primacovid,  możesz poprosić kogoś o zakupienie go dla Ciebie przy okazji zakupów w Biedronce i bezpieczne przekazanie. 

Agnieszka

Polecane