Od juta rusza nauka stacjonarna. Na jakich zasadach?

Martyna P.
Newsy
09.01.2022 10:27
Od juta rusza nauka stacjonarna. Na jakich zasadach?

Resort Edukacji i Nauki ogłosił 5 stycznia, że nie będzie kontynuacji nauki zdalnej i od 10 stycznia 2022 roku uczniowie rozpoczynają naukę w trybie stacjonarnym.

Przypomnijmy, że z powodu czwartej fali koronawirusa w Polsce rząd w ramach wprowadzonych obostrzeń zarządził od 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku naukę zdalną dla dzieci uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Ministerstwo Edukacji i Nauki podkreśla, jak ważna jest dbałość o zdrowie psychiczne oraz zapewnienie bezpieczeństwa - przy optymalnych warunkach nauki.

Na jakich zasadach będzie się odbywać nauka stacjonarna?

Resort apeluje, aby organizacja pracy w szkołach i placówkach odbywała się w reżimie sanitarnym, z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Ministerstwo pisze, że dyrektorzy szkół powinni wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych. Szkoły mają być wkrótce zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej.

Należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły.

Zdjęcie Od juta rusza nauka stacjonarna. Na jakich zasadach? #1

MEiN zachęca również do działań promocyjnych i edukacyjnych. Przypomina o kontynuowaniu upowszechniania informacji o szczepieniach zarówno wśród nauczycieli, jak i u uczniów.

 „Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego” – czytamy w komunikacie Resoru. Niezbędne jest stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Przypomnijmy, że bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022. 

Oto kalendarz ferii zimowych: 

  • 17-30 stycznia 2022 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 14-27 lutego 2022 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

 

Dane Ministerstwa Zdrowia z 5 stycznia wskazują, że odnotowano 17 196 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 632 zgony.

Minister Zdrowia – Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że wzrost zakażeń to przejściowa sytuacja spowodowana m.in. okresem świątecznym i wzrostem liczby wykonywanych testów. Szef Resortu mówił, że nawet jeśli po powrocie do szkół dojdzie do eskalacji zakażeń, to przerwa w postaci ferii zadziała jak kwarantanna.

 

Co sądzicie o decyzji Ministerstwa Zdrowia? Budzi Wasze obawy? Czy jesteście za?

Zdjęcie Od juta rusza nauka stacjonarna. Na jakich zasadach? #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną