Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie?

Agnieszka

Podatki

07.01.2022 11:06

Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie?

 Pandemia koronawirusa sprawiła niestety, że niektórzy pracodawcy musieli kogoś zwolnić lub zmniejszyć pensję. Czy jest to jednak zgodne z przepisami? Jak bardzo pracodawca może uciąć nam pensję? Kiedy i na jakich warunkach pracodawca może zmniejszyć nam dochody? 

Zdjęcie Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie? #1

Zmniejszenie pensji pracowników to zjawisko, które przybrało na sile odkąd wybuchła pandemia koronawirusa. Pracodawcy bowiem szukali oszczędności. Jeśli jednak dana osoba zatrudniona jest na umowie o pracę, obniżenie pensji odbywa się w dość ścisłych regułach.

Obniżenie pensji

Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się martwić tym, że z miesiąca na miesiąc otrzymają niższą pensję. Pracodawca zatrudniający na umowę o pracę musi bowiem spotkać się z nami w celu poinformowania o zmniejszeniu pensji, przedstawienie sytuacji finansowej, a w rezultacie podpisaniu nowej umowy lub zerwania jej. 

Okazuje się jednak, że pracodawca może wręczyć pracownikowi tak zwane wypowiedzenie zmieniające.

Czym jest tzw. wypowiedzenie zmieniające?

Wypowiedzenie zmieniające to coś, co pracodawca może wręczyć pracownikowi, ponieważ kodeks pracy mu na to pozwala. Wypowiedzenie zmieniające to aneks do istniejącej już umowy, który zmienia jej warunki na mniej korzystne dla pracownika.

Dokument ten powinien jednak być czytelny, przejrzysty i w dokładny sposób określać modyfikację obowiązków i wynagrodzenia oraz czas, w który będzie obowiązywać. Okazuje się bowiem, że pracodawcy czasami stosują wypowiedzenie zmieniające jedynie na pewien okres czasu.

 

Czy pracownik może nie zgodzić się na zmniejszenie pensji?

 Teoretycznie tak. Poskutkuje to jednak jego zwolnieniem. Okazuje się bowiem, że wniesienie sprzeciwu do warunków, jakie w wypowiedzeniu zmieniającym zawarł pracodawca kończy się zakończeniem stosunku pracy wraz z upływem terminu zawartym w wypowiedzeniu. 

 Co z osobami, które zarabiają najniższą krajową?

Warto też mieć na uwadze fakt, że osoby zarabiające najniższą krajową nie mogą mieć obniżonej pensji. Okazuje się jednak, że pracodawca może zmniejszyć takiej osobie liczbę godzin pracy poniżej pełnego etatu. Wtedy jak najbardziej należy się niższa pensja.