Masz nadciśnienie? Sprawdź, co powinnaś zmienić!

Patrycja

Dieta i żywienie

03.01.2022 19:47

Masz nadciśnienie? Sprawdź, co powinnaś zmienić!

Z wysokim ciśnieniem boryka się wiele osób. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje około 10,5 milionów osób. Dowiedz się, jak sobie radzić z tą chorobą i co powinnaś zmienić w swoim życiu, jeśli cierpisz na nadciśnienie.

Zdjęcie Masz nadciśnienie? Sprawdź, co powinnaś zmienić! #1

Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna

Prawidłowe ciśnienie tętnicze ma wartość mniejszą niż 140/90 mmHg. Jednak ciśnienie tętnicze może mieć tendencję do niebezpiecznych skoków w górę lub w dół. Ciśnienie utrzymujące się powyżej 139/89 mmHg, które mimo odpoczynku i braku stresu nie spada, powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, w Polsce cierpi na nie aż 10,5 milionów osób. Przez dłuższy czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów i przez to nie jest odpowiednio leczone.

Jakie są objawy nadciśnienia?

Nadciśnieniu często towarzyszą takie objawy, jak ból głowy, pulsowanie tętnic, szybkie krążenie krwi, które wywołuje uderzenia gorąca i może przyczynić się do powstawania rumieńców i czerwonej barwy skóry na twarzy. Towarzyszy mu także wzmożona potliwość dłoni oraz pałeczkowate palce. U chorych mogą występować szumy uszne, zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, męczliwość i nudności.

Masz nadciśnienie? Sprawdź, co powinnaś zmienić!

Jeśli masz nadciśnienie tętnicze, koniecznie powinnaś wprowadzić kilka zmian do swojego stylu życia. Czasem konieczne może być także włączenie leczenia farmakologicznego.

Rzuć papierosy

Musisz poważnie podejść do zmiany stylu życia. Przede wszystkim wyeliminuj używki, takie jak alkohol i papierosy.

Palenie tytoniu jest związane z pogorszeniem przebiegu nadciśnienia tętniczego i wzrostem ryzyka chorób mu towarzyszących, takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu. Naukowcy uważają, że zaprzestanie palenia jest najskuteczniejszą zmianą, która może zapobiec wielu chorobom sercowo-naczyniowym.

Ogranicz alkohol

Według lekarzy, im więcej alkoholu człowiek spożywa, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie u niego nadciśnienia tętniczego. Dlatego specjaliści zalecają ograniczenie spożycia alkoholu do maksymalnej dawki 20—30 gramów u mężczyzn i 10—20 gram u kobiet dziennie, u osób cierpiących na nadciśnienie.

Wprowadź odpowiednią dietę

Nadciśnienie może zmniejszyć odpowiedni sposób żywienia. Do codziennego menu włącz świeże owoce i warzywa, nasiona, orzechy, tłuszcze roślinne, kasze i produkty zbożowe oraz niskotłuszczowy nabiał, chude mięso i ryby.

Ogranicz sól, cukier i tłuszcze

W codziennej diecie zmniejsz ilość używanej soli kuchennej, która zatrzymuje wodę w organizmie, podwyższając ciśnienie. Jedz mniej cukru, tłuszczów zwierzęcych i potraw mącznych.

Uważaj na stres

Postaraj się ograniczyć stres w codziennym życiu. Gdy się denerwujesz Twój organizm wydziela katecholaminy, substancje podnoszące ciśnienie. W odprężeniu i osiągnięciu spokoju, mogą pomóc techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy ćwiczenia oddechowe.

Bądź aktywny fizycznie

Zacznij się więcej ruszać. Lekarze potwierdzają, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne, mogą zredukować górne ciśnienie nawet o 10 mmHg, a dolne o 5 mmHg. Udowodniono, że u osób otyłych i z nadwagą, zmniejszenie masy ciała wiąże się z obniżeniem ciśnienia tętniczego.

Nie trenuj intensywnie, zacznij od stopniowego wprowadzania aktywności. Ćwicz trzy razy w tygodniu przez 30-45 minut, możesz wybrać spacery, nordic walking, jazdę na rowerze, pływanie, czy pilates.

Przyjmuj regularnie leki

Skoki ciśnienia mogą być związane z nieregularnym przyjmowaniu leków o ściśle ustalonych godzinach. Pomijanie dawek leków, które mają utrzymać ciśnienie w normie, to duży błąd, który może zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego przyjmuj regularnie leki i pozostawaj pod stałą kontrolą lekarza.