Dyrektor TVP Sport: Sytuacja związana ze skokami narciarskimi jest "polityczną fanaberią"

Martyna

Lifestyle

05.12.2021 9:44

Dyrektor TVP Sport:  Sytuacja związana ze skokami narciarskimi jest "polityczną fanaberią"

W październiku pisaliśmy o tym, że Telewizja Polska straciła koncesję na transmitowanie skoków narciarskich. Prawa do transmitowania przejęła Grupa Discovery, która jest właścicielem TVN-u. 

 

 

Utrata koncesji

TVP od 2000 roku zajmowała się transmisją skoków narciarskich. Okazuje się, że grupa Discovery, która przyznaje sublicencję na transmisję skoków narciarskich, nie przedłużyła jej Telewizji Polskiej. 

Oznacza to, że w obecnym sezonie na kanale TVP oglądać będziemy mogli tylko konkurs skoków w Wiśle i Zakopanem. TVP pokaże też konkursy w rumuńskim Rasnovie oraz igrzyska olimpijskie i MŚ w lotach.

Ta informacja wstrząsnęła rynkiem praw transmisyjnych i kibicami.

W związku z podjętą decyzją TVP wydało oświadczenie. Możemy w nim przeczytać m.in.:

"Dbając o polski sport oraz interes społeczny apelujemy do grupy Discovery o wyłączenie sportu z trwającego sporu politycznego i podjęcie negocjacji w dobrej wierze, aby nie niszczyć tego, co Telewizja Polska przez wiele ostatnich lat budowała i pozwolić dalej milionom Polaków na przeżywanie wspólnych sportowych emocji" – czytamy w oświadczeniu TVP.

 

Zdjęcie Dyrektor TVP Sport:  Sytuacja związana ze skokami narciarskimi jest "polityczną fanaberią". #1

Konflikt między TVP a TVN

Stacja TVP nie może pogodzić się z utratą koncesji. W związku z trwającym konfliktem i napięciem na wypowiedź zdecydował się Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. Wpis ma podtekst polityczny. Mężczyzna opublikował wpis na Twitterze:

"Domem skoków narciarskich była, jest i będzie Telewizja Polska. Sytuacja z tego sezonu jest tymczasową polityczną fanaberią. Kibicom życzę cierpliwości, spokoju i zaufania. Wiemy, co robimy, wszystko pod kontrolą. Tymczasem wielu pozytywnych emocji podczas weekendu w Wiśle" – czytamy na Twiterze M. Szkolnikowskiego.

Wpis podzielił Internautów. Niektórzy twierdzą, że „domem skoków narciarskich” jest Eurosport. TVP pokazywała rywalizację skoczków dzięki sublicencji od Discovery. Teraz natomiast Eurosport wspólnie z TVN przejęli koncesję.

 

Z konfliktu wyłączyli się dziennikarze. Okazuje się, że przedstawiciele Eurosport i TVP Sport wybrali się razem na zawody do Wisły.

Michał Korościel – dziennikarz Eurosport udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie ze wspólnej podróży z Filipem Czyszanowskim (TVP Sport). Do zdjęcia zamieszczony był opis:

"Porozumienie ponad podziałami. Przedstawiciele TVP Sport i Eurosportu wspólnie ruszają na podbój Wisły. Pozdrowienia kochani" – napisał M. Korościel na Twitterze.

 

Zdjęcie Dyrektor TVP Sport:  Sytuacja związana ze skokami narciarskimi jest "polityczną fanaberią". #2

TVP dąży do odzyskania transmisji skoków

Jacek Kurski i Maciej Łopiński, przewodniczący Rady Nadzorczej TVP rzekomo mają sposób, który pozwoliłby na odzyskanie dla TVP transmisji skoków narciarskich. Pod uwagę brana jest możliwość nowelizacji ustawy, która spełniłaby dwa warunki pozwalające na transmisję. Pierwszym argumentem ma być lepsza jakość transmisji w TVP. Drugim natomiast -  zasięg na multipleksie. TVP ma 98%, a TVN 96%.

Sprawę dokładnie opisała „Rzeczpospolita” na podstawie wywiadu z Juliuszem Braunem.

TVP zostało zapytane o złożenie wniosku o uściślenie ustawy. Stacja jednak nie udzieliła odpowiedzi.