PILNE: od 1 lutego zmiany ważności certyfikatów covidowychy. Dotyczy wszystkich zaszczepionych!

Martyna P.
Newsy
21.12.2021 23:40
PILNE: od 1 lutego zmiany ważności certyfikatów covidowychy. Dotyczy wszystkich zaszczepionych!

W związku z szybko rozprzestrzeniającym się nowym wariantem koronawirusa – Omikronem, Komisja Europejska podjęła pewne kroki. Zmiany wejdą w życie 1 lutego 2022 roku. Cyfrowe unijne świadectwa szczepień mają tracić ważność po upływie terminu 9 miesięcy od daty pełnego podstawowego szczepienia.

 

Wariant koronawirusa Omikron jest już w większości krajów na świecie. Mimo łagodnego przebiegu zakażenia cechuje go szybkość rozprzestrzeniania się i duża ilość mutacji. W związku z tym wiele krajów decyduje się na wprowadzanie surowych restrykcji.

 

Zdjęcie Rozporządzenie KE: Unijne certyfikaty covidowe mogą stracić ważność po 9 miesiącach. #1

Zmiany dotyczące ważności certyfikatów covidowych

Swój plan na poprawę sytuacji epidemiologicznej przedstawiła Komisja Europejska. Zmiany omawiane były z państwami Unii Europejskiej, więc mało prawdopodobne jest, aby któreś państwo zawetowało rozporządzenie.

Od lutego 2022 cyfrowy unijny certyfikat szczepienia osoby, która nie przyjęła dawki przypominjącej, straci ważność po 9 miesiącach od daty szczepienia podstawowego.

Okres 270 dni (9 miesięcy) będzie liczony od dnia otrzymania dawki szczepionki jednodawkowej lub drugiej dawki szczepionki dwudawkowej.

Dotychczas ważność dokumentu wynosiła 12 miesięcy.

Okres ważności ma nie być zakodowany w samym certyfikacie. Aplikacje mobilne mają zostać dostosowane do nowych zasad.  

W związku z powyższym rozporządzeniem zaleca się przyjęcie dawki przypominającej nie później niż 6 miesięcy od pełnej dawki podstawowej. Ma to zapewnić ciągłość ważności certyfikatu covidowego.

Osobom, które przyjmą dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19 unijny certyfikat COVID ma zostać przedłużony bez ustalonego limitu, gdyż na chwilę obecną nie ma wystarczających informacji o okresie ochrony po dodatkowej dawce.

O rozporządzeniu wspominała już wcześniej na szczycie UE Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen.

 

Zdjęcie Rozporządzenie KE: Unijne certyfikaty covidowe mogą stracić ważność po 9 miesiącach. #2

Zmiana zasad również w Niemczech

Z uwagi na szalejącą pandemię na zmiany zdecydowała się także Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO). Przyjęcie dawki przypominającej zalecane jest po 3 miesiącach od ostatniej dawki podstawowej. Wcześniej praktykowano szczepienie w odstępie sześciomiesięcznym.

Eksperci uważają, że skrócenie okresu między szczepieniami przyczyni się do wzrostu odporności oraz ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby. Założeniem jest również ograniczenie rozprzestrzeniania się wariantu Omikron,

STIKO przedstawiło dane, które pokazują, że w przypadku wariantu Omikron ochrona poszczepienna spada już po trzech/czterech miesiącach od przyjęcia pierwszego szczepienia. Okazuje się, że po szczepieniu przypominającym ochrona wraca do normy lub wzrasta. Dane jednak nie są sprecyzowane i potwierdzone wystarczającą ilością badań, aby określić dokładny czas trwania ochrony poszczepiennej.

Według danych Ministerstwa Zdrowia RFN w Niemczech co najmniej 27,1 mln osób przyjęło dawkę przypominającą.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną