Gest z TikToka uratował porwaną nastolatkę!

Patrycja

Newsy

15.11.2021 10:52

Gest z TikToka uratował porwaną nastolatkę!

TikTok kojarzy nam się głównie z portalem dla nastolatków, na którym publikowane są zabawne filmiki, czy wyzwania. Tymczasem treści pojawiające się w aplikacji mogą nawet uratować komuś życie! Nastolatka ze Stanów Zjednoczonych nauczyła się tam międzynarodowego znaku "pomóż mi", który ją ocalił.

Zdjęcie Gest z TikToka uratował porwaną nastolatkę! #1

Uratowanie porwanej nastolatki

Jak donosi portal CNN, nastoletnia dziewczyna z Asheville w Karolinie Północnej została porwana przez mężczyznę w samochodzie. Policja z Kentucky uratowała ją po tym, jaka inny kierowca zgłosił, że dziewczyna wykonuje gest „pomóż mi” przez okno samochodu, podczas podróży przez Ohio. Osoba, która zauważyła błaganie o pomoc, natychmiastowo poinformowała o tym policję i jechała za samochodem przez ponad 10 km, zanim przyjechali stróże prawa. Dzięki szybkiej reakcji świadka, nastolatkę uratowano z rąk porywacza!

Międzynarodowy znak "pomóż mi"

Tego uniwersalnego gestu dyskretnego wzywania pomocy, porwana nastolatka nauczyła się właśnie z TikToka. Dzięki temu, że go wykorzystała w kryzysowej sytuacji, została uratowana!

Międzynarodowy symbol "pomóż mi", został opracowany w 2020 r. przez kanadyjską organizację praw kobiet, jako odpowiedź na drastyczny wzrost przypadków przemocy domowej podczas pandemii koronawirusa.

Ten gest informuje o tym, że ktoś jest ofiarą przemocy. To wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie, które przełamuje bariery językowe i kulturowe. To prosty gest ręką, który może być wykonany błyskawicznie i pokazany na odległość, przez okno lub w Internecie.

Jak wygląda gest „pomóż mi”?

Wykonanie tego znaku jest niezwykle proste. Jak to zrobić? Po prostu pokaż otwartą dłoń. Następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka.

Co zrobić, gdy zobaczysz ten znak?

  1. Gdy zauważysz, że ktoś pokazuje ten gest, nie dawaj po sobie poznać, że coś jest nie tak. To mogłoby narazić ofiarę na niebezpieczeństwo, szczególnie jeśli oprawca jest w pobliżu.
  2. Zakończ spotkanie lub rozmowę, jak gdyby nigdy nic. Nie wszczynaj alarmu przy oprawcy.
  3. Oddal się i niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 112. Tam poinformuj, że ktoś w ten sposób poprosił Cię o pomoc.