Szpitale tylko dla zaszczepionych? Jest komentarz Ministra Zdrowia!

Martyna

Newsy

06.10.2021 15:10

Szpitale tylko dla zaszczepionych? Jest komentarz Ministra Zdrowia!

Podczas wtorkowej rozmowy z reporterami RMF FM Minister Zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do pomysłu wpuszczania do szpitali tylko osób zaszczepionych.

Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wirusem Covid-19 wielu pracowników szpitali popiera ten pomysł. Uważają oni, że takie rozwiązanie mogłoby okazać się skuteczne w walce z pandemicznym przeciążeniem systemu ochrony zdrowia.

Minister Zdrowia odpowiada

Reporterzy RMF FM pytali premiera czy rząd bierze pod uwagę ewentualność, że do szpitali wpuszczane byłby tylko osoby w pełni zaszczepione. Oczywiście poza nagłymi przypadkami i osobami w stanie zagrażającym życiu.

Adam Niedzielski uznał taki pomysł za abstrakcyjny. Zaznaczył, że nie ma możliwości odmówienia udzielenia pomocy medycznej potrzebującej osobie. A. Niedzielski dodał, że dotyczy to również zabiegów planowych.

"Rozumiem taki pomysł, który jest formułowany z perspektywy eksperckiej i na pewno on, w zdecydowanym stopniu, zabezpieczyłby funkcjonowanie szpitali, chociażby w trybach zabiegowych. Ale z drugiej strony jest to oczywiście pomysł abstrakcyjny, bo nie może być tak, że osobie, która potrzebuje pomocy, się jej odmawia" – wypowiadał się Minister Zdrowia.

Galopująca pandemia

Czwarta fala koronawirusa nabiera tempa. U schyłku września notowanych było około 1000 przypadków zakażeń dziennie. Na początku październik liczba ta gwałtownie wzrosła. W dniu 6 października liczba zdiagnozowanych nowych zakażeń wyniosła aż 2083.

51,87 % społeczeństwa jest zaszczepiona co najmniej jedną dawką szczepionki. Mimo to widoczne jest stopniowe zagęszczenie w medycznych placówkach. Eksperci ostrzegają, że odmiana koronawirusa - „Delta” dopiero się rozpędza.

Co z odwiedzinami hospitalizowanych osób?

Okazuje się, że w wielu placówkach praktykuję się system „szpital tylko dla zaszczepionych” jeśli chodzi o kwestię odwiedzających.

Ludzie zgłaszają wiele skarg gdyż nie okazując dowodu szczepiennego nie są wpuszczani do swoich hospitalizowanych bliskich.

 

Co na to Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny?

Odpowiedź tych instytucji wskazuję, że ograniczenie kontaktów pacjenta z osobami niezaszczepionymi (szczególnie, gdy niezaszczepiona jest także osoba hospitalizowana) jest możliwe, ale nie powinno sprowadzać się to do arbitralnego zakazu odwiedzin.

Do sprawy tej odniósł się także Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec:

„W rekomendacjach MZ i GIS nie ma wskazania, że pacjenta hospitalizowanego może odwiedzić wyłącznie osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19" – przypomniał mężczyzna.