IMGW wysyła alerty RCB! "Pamiętajcie, żeby nie zatrzymywać się pod drzewami"

Martyna

Lifestyle

01.12.2021 17:25

IMGW wysyła alerty RCB! "Pamiętajcie, żeby nie zatrzymywać się pod drzewami"

Osoby z północnej i północnozachodniej części Polski mogą spodziewać się SMS-ów od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W tych rejonach spodziewany jest silny wiatr.

 

Zdjęcie IMGW ostrzega przed silnym wiatrem! Wysłano alerty RCB. #1

Alerty RCB

Alerty RCB (Rządowego Centrum Bezpieczeństwa) są systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Mają one formę SMS-ów.

Wszyscy operatorzy w Polsce zobowiązani są do niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze.

W treści takiego SMS-a znajduje się lokalizacja potencjalnego zagrożenia oraz jego rodzaj. Otrzyma je każda osoba, która znajduje się w stanie realnego zagrożenie zdrowia lub życia.

 

Spodziewany silny wiatr

Rządowy alert SMS-owy został wysłany do mieszkańców województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i części woj. wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Silnego wiatru można spodziewać się w nocy ze środy (01.12) na czwartek (02.12) oraz w ciągu dnia.

Najsilniejsze porywy wiatru przewiduje się pomiędzy godziną 22:00 a 04:00 w nocy.

IMGW podaje, że ostrzeżenie zacznie obowiązywać 1 grudnia o północy i potrwa do 2 grudnia, do godziny 10.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 85%.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało również wpis na Twitterze. RCB apeluje, aby nie zatrzymywać się podczas silnego wiatru pod drzewami. Przypomina także, aby nie pozostawiać niezabezpieczonych rzeczy, które mogą być przesuwane przez wiatr i stanowić zagrożenie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uprzedza o możliwych przerwach w dostawie prądu i utrudnieniach komunikacyjnych.

 

Zdjęcie IMGW ostrzega przed silnym wiatrem! Wysłano alerty RCB. #2
źródło: Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

IMGW w związku z możliwością pojawienia się silnych wiatrów wydało alarmy drugiego stopnia. Dotyczą one nadmorskich powiatów. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu, od zachodu skręcającego na północno-zachodni.