Dziś i jutro (20 – 21.02.2023) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przewiduje silne wiatry, które mają wystąpić w Polsce. Dlatego instytucja ogłosiła alert. Wyjaśniamy, na co uważać w ciągu najbliższych dni.
Aktualne warunki pogodowe
Synoptycy przewidują dziś i jutro silny wiatr, który osiągnie prędkość od 45 do 60 km/h, w porywach do 95 km/h. Żywioł nadejdzie z kierunku zachodniego i północno - zachodniego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa świadome zagrożeń, jakie za sobą niesie srogi wiatr ogłosiło alert dla mieszkańców Polski. Polacy dostali SMS o następującej treści:
"Uwaga! Dziś i jutro (20/21.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - alert RCB
Wcześniej alert był kierowany dla osób, które przebywały w strefie przybrzeżnej województw: Zachodniopomorskiego oraz Pomorskiego. Natomiast w wyniku rosnącej siły żywiołu, służby zdecydowały się wydać ostrzeżenie dla wszystkich Polaków.
Konsekwencje silnego wiatru
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje do wszystkich osób, aby dziś i jutro usunąć sprzed domów, parapetów czy balkonów wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Co więcej, zaleca się w tym czasie przeparkować samochody w bezpieczne miejsca, z dala od drzew.
Kolejnym ważnym krokiem, o którym należy pamiętać jest zabezpieczenie swojego domu poprzez szczelne zamknięcie drzwi i okien oraz pozostanie w domu, jeżeli nie jest konieczne wyjście poza jego teren. Warto również pamiętać o zwierzętach, które przebywają na zewnątrz i zapewnić im bezpieczeństwo.
Konsekwencją silnego wiatru są częste przerwy w dostawach prądu, dlatego słuszne jest przygotowanie zastępczego oświetlenia np. latarki z zapasem baterii oraz świeczek.
RCB również podkreśla, że:
"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
RCB jest państwową instytucją podlegającą pod Prezesa Rady Ministrów. Do głównych zadań należą:
- Zapobieganie kryzysom
- Minimalizacja skutków katastrof
- Ocena ryzyka zagrożenia
Przedstawiciele RCB w przypadku zagrożeń wysyłają alert SMS – owy, do osób przebywających w miejscu, w którym istnieje ryzyko pojawienia się sytuacji kryzysowej.