Uwaga! Nadchodzi załamanie pogody. Rozesłano alerty RCB.

Martyna

Newsy

19.01.2022 18:16

Uwaga! Nadchodzi załamanie pogody. Rozesłano alerty RCB.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega mieszkańców całego kraju przed wystąpieniem silnego wiatru prognozowanego na najbliższy czas. Rozesłano alerty SMS.

 

Zdjęcie Uwaga! Nadchodzi załamanie pogody. Rozesłano alerty RCB. #1

Nadchodzi załamanie pogody. Rozesłano alerty RCB

Silnego wiatru można spodziewać się dziś w nocy i jutro (19.01/20.01). W alercie przeczytać można, że spodziewane są przerwy w dostawie prądu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prosi o dostosowanie się do warunków atmosferycznych. Dodatkowo zalecane jest usunięcie przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla innych. Należy również unikać stania pod drzewami.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed załamaniem pogody. Niebawem nad Polską znajdzie się front z opadami śniegu oraz śniegu z deszczem. W kraju pojawić się mogą zamiecie śnieżne. Na północy kraju poziom śniegu może sięgać 8 cm.

IMGW nie wyklucza wystąpienia burz. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 100 km/h. W niektórych rejonach Polski obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia.

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej oraz na Zalewie Szczecińskim i na Żuławach mogą być obserwowane wzrosty poziomu morza.

Na Bałtyku obowiązują ostrzeżenia przed sztormem, wiatr od 6 do 7 stopni w skali Beauforta, wzrastający do 9 stopni kierunku zachodniego i północno zachodniego.

Na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść poniżej -15°C, a w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 stycznia) do nawet -20°C.

 

Alert RCB

Alert RCB ma formę wiadomości SMS, która jest wysyłana automatycznie do wszystkich osób potencjalnie znajdujących się w sytuacji kryzysowej, która może zagrażać życiu już zdrowiu. W treści SMS znajduje się określony rodzaj niebezpieczeństwa, lokalizacja. Wiadomość wysyłana jest bez względu na to, z jakim operatorem posiadamy umowę. Dyrektor Rządowego Centrum bezpieczeństwa nakłada bezzwłoczny obowiązek wysyłania komunikatu do użytkowników.

Zdjęcie Uwaga! Nadchodzi załamanie pogody. Rozesłano alerty RCB. #2