Jak leczyć przeziębienie w domu? 8 skutecznych sposobów.

Patrycja

Zdrowie

27.11.2021 14:49

Jak leczyć przeziębienie w domu? 8 skutecznych sposobów.

Przeziębienie nie zawsze skłania nas do szybkiej wizyty u lekarza. Chętnie w pierwszej kolejności zaglądamy do domowej apteczki i wykorzystujemy sprawdzone sposoby na przeziębienie. A czy znamy wszystkie domowe zabiegi, które mogą dodatkowo wesprzeć nasz organizm w walce z infekcją?

 

Przy przeziębieniu próbujemy wykorzystać znane od lat i stosowane w medycynie naturalnej sposoby łagodzące typowe objawy przeziębienia. Wśród domowych specyfików wymienia się herbatę i imbirem, miód z mlekiem i czosnkiem, syrop z cebuli czy gęsi smalec. Jednak poza szeroką gamą domowych syropków i specyfików istnieją także zabiegi, które mogą się znacząco przyczynić do skrócenia czasu infekcji, a także złagodzić jej przebieg.

 

Odpoczynek

Może zabrzmi to banalnie, ale odpoczynek to naprawę najlepszy zabieg, jaki możemy zafundować naszemu organizmów w czasie przeziębienia. Potrzebuje on przede wszystkim czasu na regenerację, z dala od hałasu i stresu. Zwolnienie tempa, odstawienie na bok obowiązków i wygrzanie się pod kołdrą może znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia.

Zdjęcie Domowe zabiegi zmniejszające objawy przeziębienia! #1

Płukanie nosa

Płukanie nosa to bardzo skuteczna metoda na pozbycie się wydzieliny zwłaszcza tej, która zalega w zatokach przynosowych. Taką irygację możemy zrobić sami przy użyciu strzykawki i roztworu wykonanego z pół łyżeczki soli i 0,5 litra przegotowanej wody lub kupić gotowy zestaw w aptece. Irygację przeprowadza się maksymalnie dwa razy dziennie.

Okłady

Jeśli przeziębieniu towarzyszy wysoka temperatura ulgę przynieść może kąpiel w letniej wodzie (temperatura wody powinna być niższa od temperatury ciała maksymalnie o 3 °C). Równie skuteczne są chłodne okłady na czoło, kark, a także łydki.

Zdjęcie Domowe zabiegi zmniejszające objawy przeziębienia! #2

Nacieranie

Poprzez nacieranie klatki, pleców i podeszw stóp preparatami zawierającymi ekstrakt z eukaliptusa, mentolu czy tymianku złagodzimy objawy nieżytu nosa oraz napady kaszlu. Zabieg można powtarzać nawet 5 razy dziennie.

Płukanie gardła

Płukanie gardła może nie tylko pomóc w złagodzeniu bólu, ale także zmniejszyć przekrwienie i obrzęk. Do płukania możemy użyć samodzielnie przygotowanych specyfików (ziołowe napary, woda z solą, woda z sodą oczyszczona, woda z wodą utlenioną) lub preparatów dostępnych w aptekach, które zawierają substancje lecznicze.

Zdjęcie Domowe zabiegi zmniejszające objawy przeziębienia! #3

Nawilżanie

Temperatura, jak i wilgotność powietrza w pokoju, w którym przebywamy w trakcie przeziębienia są niezwykle istotne. Niedobrze, aby temperatura w pomieszczeniu przekraczała 22 °C, a powietrze było suche. Jeśli nie mamy nawilżacza powietrza, możemy rozwiesić na kaloryferze wilgotne ręczniki lub postawić w pokoju garnek z parującą, gorącą wodą, do której możemy dodać także olejki eteryczne, które dodatkowo ułatwią oddychanie.

Inhalacje

Inhalacja to jeden z najlepszych zabiegów jakie możemy zafundować sobie w trakcie przeziębienia. Do miski z gorącą wodą możemy dodać rumianek, szałwię, lipę, tymianek, olejki eteryczne czy sól jodowo-bromową, wszystko zależy od dolegliwości i efektu, jaki chcemy uzyskać. Dzięki tej metodzie nawilżymy śluzówki jamy nosowo-gardłowej, złagodzimy kaszel i katar, rozszerzymy naczynia krwionośne, co zapewni zwiększenie dopływu krwi do błon śluzowych. 

Zdjęcie Domowe zabiegi zmniejszające objawy przeziębienia! #4

Aromatyczna kąpiel

Na początku przeziębienia, kiedy nie mamy jeszcze temperatury pomocna może okazać się aromatyczna kąpiel w wyższej temperaturze. Wirusy w temperaturze powyżej 34 °C mnożą się bowiem wolniej niż w tej idealnej dla nich, czyli 33-34 °C. Do takiego zabiegu dobrze dodać olejek sosnowy lub eukaliptusowy, które udrożnią drogi oddechowe.

 

Ważne

W czasie przeziębienia powinniśmy pamiętać nie tylko o domowych preparatach na przeziębienie i przynoszących ulgę zabiegach, ale także o prawidłowym odżywianiu, dzięki któremu nasz układ odpornościowy pozostanie sprawny i organizm będzie miał siłę do walki z infekcją.