61 zakażonych pasażerów koronawirusem przyleciało do Holandii. Wsród nich wariant Omikron.

Martyna P.
Newsy
28.11.2021 17:06
61 zakażonych pasażerów koronawirusem przyleciało do Holandii. Wsród nich wariant Omikron.

W piątek w Amsterdamie wylądowały dwa samoloty linii lotniczych KLM, podróżowało mini łącznie 600 osób. Instytut Zdrowia Publicznego potwierdził ogłoszone wcześniej przez holenderskich urzędników informacje o rzekomych pozytywnych wynikach testów na Covid-19 u 61 osób.

 

Zakaz przylotów dla pasażerów z Afryki

Minister Zdrowia Holandii w trybie natychmiastowym wydał decyzję o zakazie przylotów do Holandii samolotów z  RPA, Botswany, Eswatini, Lesoto, Namibii i Zimbabwe. Obostrzenia zastosowane zostały w obawie przed nowym wariantem koronawirusa o nazwie Omikron.

W czasie wprowadzania obostrzeń dwa samoloty linii KLM były już w drodze do Amsterdamu. Wylądowały na lotnisku Schiphol. Pojawili się tam pracownicy holenderskiego MZ, aby przeprowadzić testy.

Na obostrzenia takie zdecydowały się również USA, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Japonia, Czechy, Tajlandia, Katar, Oman, Brazylia, Egipt oraz Turcja.

 

Zdjęcie Holandia: 61 pozytywnych wyników Covid-19 u pasażerów z RPA. Wsród nich wariant Omikron. #1

Pozytywny wynik u 61 pasażerów

Pozytywny wynik testu wykryto u 61 osób. Były to osoby zamieszkujące tereny Republiki Południowej Afryki. Pasażerowie Ci zostali objęci kwarantanną w przy lotniskowym hotelu. Osoby z negatywnym testem dostali zalecenia pięciodniowej izolacji i wykonania kolejnych testów.

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia podał w niedzielę informację, że u 13 osób zakażonych stwierdzono nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron.

Minister Zdrowia Hugo de Jonge mówił, że bilans osób zakażonych może wzrosnąć. Mężczyzna apeluje to wszystkich z terytorium Afryki o zgłoszenie się na badania i izolacje:

"Nie jest wykluczone, że więcej przypadków pojawi się w Holandii - powiedział minister zdrowia Hugo de Jonge na konferencji prasowej w Rotterdamie - To może być wierzchołek góry lodowej. Wzywamy ludzi, którzy przybyli z tego obszaru, do jak najszybszego poddania się testom" – mówił Hugo de Jonga.

 

Pasażerowie o sytuacji na lotnisku

Podróżni w rozmowie z BBC skarżyli się na długi czas przetrzymywania ich po wylądowaniu na płycie lotniska o nazwie Schiphol.

Ponadto korespondentka „New York Times” – Stephanie Nolen opisała przebieg sytuacji na Twitterze. Kobieta znajdował się na pokładzie saolotu. Okazuje się, że pasażerowie przez długi czas nie mieli dostępu do wody.

Pasażerowie rzekomo skarżyli się także na przebywanie przez długi czas w niewentylowanym pomieszczeniu.

 

 Wariant koronawirusa – Omikron

Szczep koronawirusa znany dotychczas pod nazwą B.1.1.529, został oznaczony grecką literą Omikron.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła wariant Omikron jako wysoce zaraźliwy i szczególnie niebezpieczny. Występuje głównie na terytorium Afryki. Wykryto w nim aż 50 szczepów.

Pierwsze przypadki zanotowano ostatnio w Belgii, Izraelu, Botswanie i Hongkongu.

 

Zdjęcie Holandia: 61 pozytywnych wyników Covid-19 u pasażerów z RPA. Wsród nich wariant Omikron. #2

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną