Portugalia: stan klęski żywiołowej. Na lotnisku nie wystarczy już tylko certyfikat covidowy.

Martyna

Lifestyle

Nov. 27, 2021, 9:14 a.m.

Portugalia: stan klęski żywiołowej. Na lotnisku nie wystarczy już tylko certyfikat covidowy.

Portugalia chce ponownie wprowadzić stan klęski żywiołowej. W związku z tym jako pierwsza w Unii Europejskiej zmieni zasady związane z wjazdem na teren kraju. Od 1 grudnia na granicach nie będzie respektowany już certyfikat covidowy ani zaświadczenie o przebytej chorobie czyli tzw. status ozdrowieńca.

 

Zdjęcie Portugalia: stan klęski żywiołowej. Na lotnisku nie wystarczy już tylko ceryfikat covidowy. #1

Portugalia jest na liście „wysoko zaszczepionych” krajów UE. W kraju zaszczepione jest około 87% populacji. Mimo to ilość zakażeń koronawirusa stale rośnie.

24 listopada w Portugalii wykryto największą od lipca liczbę nowych infekcji – 3150. Zmarło 15 osób chorych na COVID-19.

W związku z tym premier Portugali - António Costa zapowiedział przywrócenie 1 grudnia "stanu klęski żywiołowej" zniesionego cztery miesiące temu.

 

Czego dotyczyć będą surowe obostrzenia?

Wprowadzone zmiany oparte będą na ogłoszonym na terenie Portugalii „stanie klęski żywiołowej”. Ten proces pozwala na zastosowanie surowych ograniczeń dla podróżujących.

Pasażerowie, który będą chcieli wjechać na teren Portugali, zobowiązani będą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa.

Premier António Costa wypowiedział się w czwartek na temat nowych, surowych obostrzeń epidemiologicznych.

Okazuje się, że linie lotnicze, które nie będą przestrzegać nowych zasad i nie będą weryfikować u pasażerów ważnego testu, narażą się na wysokie kary finansowe sięgające 20 tys. euro za każdego pasażera.

Obostrzenia zapowiadane przez premiera mają być w najbliższym czasie doprecyzowane. Rząd chce, aby obowiązywały zarówno na lotniskach, jak i w portach morskich oraz na granicach lądowych kraju.

Zdjęcie Portugalia: stan klęski żywiołowej. Na lotnisku nie wystarczy już tylko ceryfikat covidowy. #2

Obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na Covid-19 dotyczyć będzie również siłowni, usług hotelarskich, usług gastronomicznych, czy imprez kulturalnych i sportowych.

Osoby odwiedzające domy opieki, szpitale, bary, sale taneczne oraz duże imprezy sportowe i kulturalne będą musiały wykazać negatywny test na obecność SARS-CoV-2.

Prawdopodobne jest, że maski będą ponownie wymagane w zamkniętych pomieszczeniach publicznych.

Premier zapowiedział też, że wakacje będą przedłużone. Szkoły będą zamknięte między 1 a 10 stycznia i przejdą na system zdalnego nauczania.

Telepraca będzie obowiązkowa już w pierwszym tygodniu 2022 roku.

Oprócz wprowadzenia surowych restrykcji władze intensyfikują dystrybucję szczepionek przypominających dla osób zaszczepionych.

Rząd Portugalii uważa, że konieczne jest ograniczenie interakcji społecznych w okresie poprzedzającym okres bożonarodzeniowy, a także w pierwszych dniach stycznia 2022 roku.

Nad wprowadzeniem podobnych restrykcji zastanawiają się inne kraje europejskie.

Zdjęcie Portugalia: stan klęski żywiołowej. Na lotnisku nie wystarczy już tylko ceryfikat covidowy. #3