Gdzie jest najwięcej zaszczepionych a gdzie najmniej? Na którym miejscu jest Polska. Raport KE.

Katarzyna
Newsy
25.11.2021 21:21
Gdzie jest najwięcej zaszczepionych a gdzie najmniej? Na którym miejscu jest Polska. Raport KE.

Komisja Europejska stworzyła zestawienie krajów pod względem liczby zaszczepionych osób. Na którym miejscu znalazła się Polska?

Zdjęcie Gdzie jest najwięcej zaszczepionych a gdzie najmniej? Komisja Europejska publikuje zestawienie #1

Epidemia koronawirusa 

Temat koronawirusa nadal nie schodzi z podium, a rozpędzająca się czwarta fala jeszcze to potęguje. Kolejna fala zakażeń jest widoczna praktycznie w każdym kraju i słychać nowe doniesienia o kolejnych dobowych rekordach zakażeń zarówno w Polsce, jak i na świcie. Komisja Europejska stworzyła więc ranking, w którym pokazała, w jakich państwach jest najwięcej i najmniej zaszczepionych osób.

Szczepienia przeciw COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19 to temat, który budzi wiele kontrowersji i słyszy się zarówno głowy za, jak i przeciw przyjęciu szczepionki. W różnych krajach różnie się do tego podchodzi i lub nakazuje szczepień, lub daje społeczeństwu dobrą wolę. We Francji natomiast osoby niezaszczepione nie mają wstępu do kina, restauracji czy sklepu. Podobne restrykcje zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy we Włoszech.

Ranking Komisji Europejskiej 

Komisja Europejska również pochyliła się nad tematem szczepień w Europie i przygotowała zestawienie, z którego wynika, w jakim kraju poziom szczepienia jest najwyższy oraz jak prezentuje się on na tle innych krajów. Według Komisji im wyższy poziom wyszczepienia w danym kraju, tym mniej przypadków śmiertelnych spowodowanych COVID-19. Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę poziom wyszczepienia osób dorosłych oraz liczbę zgonów na milion mieszkańców spowodowaną koronawirusem.

Zdjęcie Gdzie jest najwięcej zaszczepionych a gdzie najmniej? Komisja Europejska publikuje zestawienie #2

Irlandia, Portugalia i Malta na podium

Według przedstawionej grafiki najwyższy poziom wyszczepienia jest w Irlandii, gdzie w pełni zaszczepione osoby to aż 93% społeczeństwa. W związku z tym wskaźnik zgonów w tym kraju na milion mieszkańców wyniósł 15 osób w okresie dwóch pierwszych tygodni listopada. Na drugim miejscu znalazła się Portugalia, gdzie poziom wszczepienia dorosłych obywateli wynosi 92%, a liczba ofiar to 10 osób. Trzecie miejsce należało się Malcie, gdzie poziom osób zaszczepionych wynosi również 92%, ale w ciągu dwóch tygodni listopada nie zmarła żadna osoba na COVID-19.

Kraje z najniższym poziomem szczepienia 

Krajami z najniższym poziomem szczepień jest natomiast Bułgaria, Rumunia i Słowacja. Na ostatnim miejscu znalazła się Bułgaria, gdzie poziom wyszczepienia wynosi tylko 29%, a liczba zgonów oscylowała w granicach 325 osób. Przedostatnia w rankingu jest Rumunia, gdzie zaszczepionych zostało 43% społeczeństwa, a liczba ofiar śmiertelnych to 267. Państwem trzecim od końca jest Słowacja, gdzie ponad połowa dorosłych osób została zaszczepiona (54%), a wskaźnik śmiertelności wyniósł 29 na milion mieszkańców.

Zdjęcie Gdzie jest najwięcej zaszczepionych a gdzie najmniej? Komisja Europejska publikuje zestawienie #3

Polska w rankingu KE

Nasz kraj znalazł się w rankingu na 23 miejscu, co dało piątą pozycję od końca. Przed nami znalazła się między innymi Estonia, Łotwa oraz Słowenia. W Polsce poziom wyszczepienia wynosi 62%, a wskaźnik zgonów to 49 przypadków na milion mieszkańców.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną