5 domowych sposobów na zapalenie ucha u dziecka

Patrycja
Zdrowie
18.11.2021 15:56
5 domowych sposobów na zapalenie ucha u dziecka

Zapalenie ucha występuje najczęściej u dzieci i dotyka aż 75% z nich przed ukończeniem trzeciego roku życia. Jego leczenie powinno odbywać się zawsze pod kontrolą i zgodnie ze wskazaniami pediatry. Sprawdź, czy domowe sposoby na ból ucha pomagają - czy też szkodzą?

Zdjęcie 5 domowych sposobów na zapalenie ucha u dziecka #1

Zapalenie ucha u dzieci

Ból ucha występuje najczęściej u niemowląt i małych dzieci, głównie w sezonie jesienno-zimowym. Dotyka aż 75% z nich przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Ból ucha u dzieci może mieć różne podłoże. Najczęstszą przyczyną bólu ucha u dziecka jest ostre zapalenie ucha środkowego, które występuje często podczas infekcji górnych dróg oddechowych z katarem.

Bólu ucha nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczony może prowadzić do groźnych powikłań: niedosłuchu lub głuchoty.

Domowe sposoby na ból ucha

Choć leczenie zapalenia ucha powinno odbywać się zawsze pod kontrolą i zgodnie ze wskazaniami pediatry, istnieją pewne bezpieczne, naturalne sposoby na ból. Poznaj domowe metody na ból.

Ciepły kompres

Ciepłe kompresy pomogą złagodzić ból ucha. Ważne jest jednak, by z kompresu usunąć nadmiar ciepłej wody i przyłożyć go na parę minut do ucha.

Geranium

Podczas zapalenia ucha, ulgę może przynieść liść geranium, czyli pelargonii pachnącej, zwanej anginką. W tym celu należy zerwać pojedynczy listek, rozetrzeć go delikatnie w dłoni, a następnie zwinąć w cienki rulonik. Tak przygotowany listek owijamy w płatek waty i wkładamy delikatnie, jednak niezbyt głęboko do ucha.

Zawarte w geranium olejki powinny przynieść ulgę poprzez swoje właściwości przeciwzapalne. Uśmierzają ból ucha przy ostrym zapaleniu ucha środkowego.

Czosnek

Czosnek to naturalny antybiotyk o silnym działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Może pomóc przy zapaleniu ucha i zniwelować silny ból, jaki mu towarzyszy. Głównie za sprawą zawartości allicyny, która pomaga zwalczać infekcje bakteryjne.

W tym celu obierz nieduży ząbek czosnku, następnie owiń go w kawałek czystej chusteczki higienicznej lub gazy. Takie zawiniątko umieść delikatnie i nie za głęboko w uchu i pozostaw na kilka godzin, najlepiej na noc. Pamiętaj, o tym żeby kawałek był na tyle duży, żeby nie wpadł do środka!

Cebula

Cebulę ugotuj, aż zmięknie, następnie owiń szmatką i przyłóż do ucha, które boli. Złagodzi uciążliwy ból i przyniesie ulgę.

Imbir

Imbir charakteryzuje się naturalnym właściwościami przeciwzapalnymi. Obierz imbir ze skórki i drobno go posiekaj, a następnie wymieszaj z oliwą z oliwek. Rozprowadź go wokół ucha, nie umieszczaj bezpośrednio w uchu!

Pamiętaj o tym rodzicu!

Domowe sposoby na ból ucha u dzieci należy wykorzystywać wspomagająco, tylko jeśli lekarz wyrazi zgodę. Przed wykonaniem tego typu zabiegów, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną