HIT! Stworzono implant wykrywający raka

Krzysztof

Zdrowie

24.04.2018 15:54

HIT! Stworzono implant wykrywający raka

Choroby nowotworowe często diagnozowane są zbyt późno i właśnie to jest przyczyną śmierci chorych osób. Wczesna diagnoza wielu nowotworów stanowi gwarancję wygrania z chorobą, lub przynajmniej znaczące przedłużenie życia pacjenta. Niestety, wiele rodzajów nowotworów daje objawy bardzo późno, lub po prostu przez miesiące, a nawet lata ignorujemy odczuwane dolegliwości.

Zdjęcie HIT! Stworzono implant wykrywający raka #1

- Dzisiaj ludzie przychodzą do lekarza tylko wtedy, gdy guz zaczyna powodować problemy. Niestety, w tym momencie często jest już za późno. Wczesne wykrycie znacznie zwiększa szansę na przeżycie - powiedział prof. Martin Fussenegger, jeden z głównych autorów badań.

Z pomocą przychodzi innowacyjny implant, który może zrobić wielką rewolucję w dziedzinie leczenia chorób nowotworowych. Implant zbudowany jest z genetycznie modyfikowanych komórek ludzkiej skóry. Reaguje on na zwiększenie poziomu wapnia we krwi, które często jest objawem obezności guza. Następnie wytwarza on melaninę, przez co zmienia swój kolor na ciemny i wygląda jak pieprzyk. Jest to sygnał na osoby noszącej implant, że coś dzieje się nie tak.

Zdjęcie HIT! Stworzono implant wykrywający raka #2
Źródło: https://www.ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2018/04/artificial-mole-as-early-warning-sign.html

Nowa metoda wykrywania raka działa na razie jedynie w przypadku:

-Raka sutka

-Raka okrężnicy

-Raka piersi

-Raka płuc

-Raka prostaty

Jednak nawet w tych pięciu przypadkach jest w stanie uratować życie chorego, o ile będzie możliwość dalszych intensywnych badań.

Wszystkie opisane przypadki skuteczności implantu dotyczyły mysz. Jeśli okaże się, że i u ludzi metoda ta się sprawdza, czeka nas prawdziwa rewolucja w diagnozowaniu i leczeniu chorób nowotworowych.