8 naturalnych sposobów na pozbycie się kataru u dziecka! Musisz to wiedzieć!

8 naturalnych sposobów na pozbycie się kataru u dziecka! Musisz to wiedzieć!

Katar to dolegliwość powszechna i niezwykle męcząca. Może być objawem infekcji wirusowych, bakteryjnych, towarzyszy także alergii. Najczęściej sięgamy wtedy po leki w postaci kropelek i aerosoli do nosa. Sprawdźmy jak inaczej możemy pomóc sobie i naszemu dziecku podczas kataru. Jak odróżnić alergiczny od ropnego i kiedy nie zwlekać z wizytą u lekarza!

Katar u dzieci może okazać się dużo bardziej niebezpieczny niż u dorosłego człowieka. U maluchów kanały nosowe są bardzo wąskie i niewielki obrzęk powoduje zupełną niedrożność nosa. Podczas kataru dzieci są rozdrażnione, niechętnie jedzą. Przewlekły katar może być u nich przyczyną zapalenia zatok czy ucha. Dlatego ważne jest nos był drożny i czysty.

Zdjęcie 8 naturalnych sposobów na pozbycie się kataru u dziecka i nie tylko! #1

Rodzaje kataru

Bezbarwny, wodnisty - taki katar najczęściej towarzyszy wirusowym infekcjom górnych dróg oddechowych. Może także być objawem alergii. Wtedy najczęściej towarzyszy mu łzawienie oczu, kichanie, swędzenie w gardle. Na katar alergiczny stosujemy tabletki antyhistaminowe lub spreje.

Ciemniejsza, zielonkawa barwa, gęsty – jeśli pojawia się po katarze wodnistym, zazwyczaj jest oznaką zdrowienia. Jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy może być oznaką grypy, zapalenia zatok, a nawet oskrzeli. Podstawą leczenia takiego kataru jest rozrzedzenie wydzieliny za pomocą inhalacji.

Żółtawa, brunatna wydzielina – wymaga konsultacji z lekarzem, najczęściej ma charakter ropny. Towarzyszy jej złe samopoczucie, temperatura, najczęściej te objawy są wskazaniem do antybiotykoterapii.

8 pomocnych sposobów na katar u siebie i u malucha:

  • Dzieci warto układać jak najczęściej na brzuszku, wydzielina z nosa wypływa wtedy sama. Sami, kładąc się spać, pamiętajmy, żeby nasza głowa była wyżej niż klatka piersiowa.

Zdjęcie 8 naturalnych sposobów na pozbycie się kataru u dziecka i nie tylko! #2

  • Oczyszczajmy nos jak najczęściej. Maluchowi zaleca się zasysanie zalegającej wydzieliny przy pomocy aspiratora. Starsze dzieci i dorośli sami poradzą sobie z częstym wydmuchiwaniem nosa.

Zdjęcie 8 naturalnych sposobów na pozbycie się kataru u dziecka i nie tylko! #3

  • Pamiętajmy o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu. Suche powietrze nadmiernie wysusza błony śluzowe i jak podrażnione już przez katar. Możemy stosować nawilżacze powietrza lub położyć mokry ręcznik na grzejniku.
  • Możemy smarować skórę pod nosem maścią majerankową. Ten sposób sprawdzi się u nas i u naszych pociech.
  • Inhalacje. Możemy wykonywać tradycyjne inhalacje przy pomocy garnka z gorącą wodą lub przy pomocy inhalatora. W pierwszym przypadku warto korzystać z dodatków takich jak rumianek czy olejki eteryczne. Do inhalatora możemy natomiast wprowadzić sól fizjologiczną lub preparaty z ektoiną dostępne bez recepty.

Zdjęcie 8 naturalnych sposobów na pozbycie się kataru u dziecka i nie tylko! #4

  • Warto wyposażyć się w zestaw do płukania nosa i zatok. Produkt zawiera butelkę i saszetkę, którą należy w butelce z wodą rozpuścić. Przygotowany roztwór przy pomocy butelki wprowadzamy do jednego otworu nosa pod ciśnieniem, które umożliwi jej wypłynięcie drugim. Preparat udrażnia nos nadmiernej wydzieliny i zalegającego śluzu. Nie należy płukania przeprowadzać częściej niż dwa razy dziennie i u dzieci poniżej 3 roku życia.
  • Woda morska i sól fizjologiczna. Zaaplikowanie tych preparatów pozwoli na rozpuszczenie zaschniętej wydzieliny. Podczas stosowania wody morskiej należy pamiętać, by głowa była wyżej niż reszta ciała, nie należy maluchowi podawać jej w pozycji leżącej. Krople soli fizjologicznej możemy wlać nawet gdy maluch śpi, po kilku minutach należy rozpuszczoną wydzielinę zebrać chusteczką

Zdjęcie 8 naturalnych sposobów na pozbycie się kataru u dziecka i nie tylko! #5

  • Możemy smarować plecy i klatkę piersiową maściami z substancjami lotnymi. Zmniejszają przekrwienie śluzówek, co ułatwia oddychanie. Jeśli tylko nasz maluch nie ma wrażliwej skóry, możemy i u niego zastosować taki preparat.

Patrycja

Polecane