Ból ucha. Co zrobić gdy boli ucho? Domowe sposoby

Patrycja

Zdrowie

13.01.2021 21:31

Ból ucha. Co zrobić gdy boli ucho? Domowe sposoby

Ból ucha to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Jest nieprzyjemny, pojawia się nagle i ciężko się go pozbyć. Dowiedz się, co zrobić gdy boli Cię ucho. Poznaj bezpieczne domowe sposoby!

Zdjęcie Ból ucha. Co zrobić gdy boli ucho? Domowe sposoby #1

Jakie są przyczyny bólu ucha?

Ból ucha może wynikać z wielu przyczyn. Należą do nich nieprawidłowości związane z uchem zewnętrznym, środkowym lub różnego rodzaju choroby: zębów, zatok, krtani, przełyku, migdałków, jamy ustnej, czy kręcz szyi. Ta dolegliwość jest niezwykle nieprzyjemna i uciążliwa, często związana jest z procesem zapalnym wywołanym przez bakterie, wirusy lub grzyby.

Jakie są objawy bólu ucha?

Ból bucha objawia się bolesnością, pieczeniem, swędzeniem, obrzękiem, zaczerwieniem, często niedosłuchem i krwistą lub ropną wydzieliną z ucha. Leczenie bólu ucha zazwyczaj polega na podawaniu antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. W walce z bólem ucha, czasem mogą także pomóc domowe sposoby.

Domowe sposoby na ból ucha

Ciepłe okłady

W złagodzeniu bólu ucha mogą pomóc ciepłe okłady. Zmocz ręcznik w ciepłej wodzie, dokładnie wyciśnij i przyłóż go do ucha. Pozostaw do momentu wystygnięcia. W razie potrzeby, powtórz czynność.

Okłady z cebuli

Przekrój cebulę na pół i ugotuj ją. Zawiń w gazę i przyłóż do bolącego ucha. To powinno zmniejszyć ból.

Zdjęcie Ból ucha. Co zrobić gdy boli ucho? Domowe sposoby #2

Tych sposobów lepiej nie stosuj!

Choć naturalna medycyna poleca te sposoby, jako domowe metody walki z bólem ucha- lepiej ich nie stosuj. Mogą doprowadzić do pogorszenia problemu i zwiększenia dolegliwości bólowych!

Czosnek

Choć czosnek jest naturalnym antybiotykiem, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, to wkładanie go do bolącego ucha nie jest najlepszym pomysłem. Może zatkać przewód słuchowy i wywołać jeszcze większy problem.

Ostre przyprawy

Aplikowanie do ucha ostrych przypraw również nie jest polecane. Zawierają tylko niewielkie ilości substancji czynnej, które nie zadziałają przeciwbólowo. Dodatkowo mogą zanieczyścić i zatkać przewód słuchowy.

Gorące powietrze z suszarki

Dmuchanie w bolące ucho gorącym powietrzem z suszarki, może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Może poparzyć małżowinę uszną i sprawić nam jeszcze więcej bólu.

Zdjęcie Ból ucha. Co zrobić gdy boli ucho? Domowe sposoby #3

Co jeśli domowe sposoby nie pomogą?

Jeśli domowe sposoby zawiodły, sięgnij po leki bez recepty. W walce z bólem ucha pomogą krople do uszu o działaniu analgetycznym, aerozole oraz spraye. Dostępne bez recepty preparaty mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Skutecznie złagodzą ból, zmniejszą obrzęk i nieprzyjemne objawy oraz pomogą usunąć zalegającą wydzielinę. Możesz sięgnąć m.in. po spray Fonix Ból Uszu, Aurimax lub krople: Otoargent, Lix, Otoxaral, Otovent, Dolgit, Ucholek, Fungotac, a dla dzieci: Nasivin Kids, czy Bobolen. Ich ceny wynoszą od 15 do 40 zł.

Natomiast jeśli odczuwasz mocny, długotrwały ból ucha, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą! Konieczne może być zastosowanie antybiotykoterapii.

Zdjęcie Ból ucha. Co zrobić gdy boli ucho? Domowe sposoby #4

Źródło: https://www.doz.pl/apteka/p126171-Fonix_Bol_Uszu_spray_15_ml