Używane auta droższe od nowych! Rynek oszalał

Patrycja

Newsy

15.11.2021 12:57

Używane auta droższe od nowych! Rynek oszalał

Wyhamowanie produkcji w fabrykach samochodów sprawiło, że używane samochody zaczęły gwałtownie drożeć. Eksperci alarmują, że używane auta nie starsze niż rok, mogą już kosztować więcej niż nowe samochody z salonów. Największy spadek dostępności używanych aut nastąpił w Polsce, gdzie rynek motoryzacyjny szaleje.

Zdjęcie Używane auta droższe od nowych! Rynek oszalał #1

Rynek motoryzacyjny w Polsce oszalał!

Według międzynarodowej sieci autokomisów AAA Auto, na polskim rynku nastąpił największy spadek dostępności używanych samochodów. Połączone jest to także z gwałtownym wzrostem ich cen.

Według analiz liczba ofert używanych aut w Polsce w maju 2020 r. sięgała 290 tysięcy. W styczniu 2021 r. spadła do 192 tysięcy, a w październiku 2021 skurczyła się do 153 tysięcy.

Używane auta droższe od nowych!

Średnia cena z ofert w serwisach internetowych, autokomisach i u dilerów samochodów używanych wzrosła o 2 tysiące złotych w ciągu jednego miesiąca! Jak donosi „Rzeczpospolita” na kurczącym się rynku używanych samochodów rozkręca się cenowe szaleństwo. Eksperci alarmują, że używane auta nie starsze niż rok, mogą już kosztować więcej niż nowe samochody z salonów z tego samego rocznika.

Karolina Topolova, dyrektor generalna Aures Holdings, operatora sieci AAA Auto, mówi: „według naszych analiz w przyszłym roku ceny z pewnością będą nadal rosły”.

Zdjęcie Używane auta droższe od nowych! Rynek oszalał #2

Skąd kryzys na rynku motoryzacyjnym?

Przez kryzys z brakiem półprzewodników, wyhamowała produkcja w fabrykach samochodów. Sytuacja wygląda dramatycznie, nie tylko w Polsce. „Rzeczpospolita” cytuje internetową platformę sprzedaży Carvago.com. Strona podaje, że dostępność w Europie używanych samochodów jest najniższa od 5 lat!

Kryzys na europejskim rynku używanych samochodów

Eksperci zwracają uwagę na to, że cały europejski rynek praktycznie wysycha. W Wielkiej Brytanii ceny najpopularniejszych samochodów wzrosły od 2019 roku aż o 57%. Z kolei w Niemczech auta podrożały średnio o 3 tysiące Euro. Jako że nasi zachodni sąsiedzi są najważniejszym źródłem zaopatrzenia polskich autokomisów, sytuacja w Niemczech mocno uderza w krajowy rynek. Ceny samochodów używanych wzrastają również w USA, z informacji wynika, że „ceny używanych samochodów są o 42 procent wyższe niż w pierwszym kwartale 2020 roku”.