Irak przyśle samolot dla migrantów, którzy dobrowolnie chcą wrócić.

Martyna P.
Newsy
15.11.2021 12:17
Irak przyśle samolot dla migrantów, którzy dobrowolnie chcą wrócić.

Rzecznik irackiego Resortu Spraw Zagranicznych Ahmed As-Sahaf udzielił wypowiedzi w irackiej telewizji publicznej. Mówił on o zaplanowanym na czwartek locie z Mińska do Iraku.

 

Dobrowolna repatriacja migrantów

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej robi się  z dnia na dzień coraz bardziej napięta. W przygranicznych lasach koczują tysiące uchodźców. Od początku października odnotowano ponad 11 tys. prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski z Białorusi. W tym roku zarejestrowano już około 23 tys. takich incydentów.

Wśród migrantów są głównie iraccy Kurdowie, którzy decydują się na ucieczkę z powodu problemów ekonomicznych i niestabilności kraju.

Uchodźcy z Iraku zostali sprowadzeni na granicę przez białoruski reżim, przy pomocy lokalnych biur turystycznych pośredniczących w załatwianiu wiz.

 

Już w zeszłym tygodniu napływały informacje, że rząd iracki chce zorganizować dobrowolną repatriację migrantów. Podano, że zorganizowanych zostanie kilka lotów dla obywateli Iraku chcących wrócić z Białorusi.  

„Jesteśmy gotowi zorganizować więcej niż jeden lot dla wszystkich tych, którzy będą chcieli dobrowolnie powrócić do kraju” – oświadczył Mohammed al-Sahaf.

 

 

Lot powrotny do Iraku

Zapowiedziany lot zorganizowany ma być przez irackie władze. Odbędzie się 18 listopada.

Wypowiedź irackiego rzecznika MSZ cytowana jest przez agencję AFP. Wynika z niej, że chęć powrotu zadeklarowało 571 obywateli Iraku, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej.

Kilka dni temu MSZ Iraku przekazało również, że wstrzymało wszystkie bezpośrednie loty z Iraku do Białorusi, by chronić Irakijczyków przed gangami przemytników ludzi.

 

Białoruskie konsulaty wstrzymały wydawanie wiz turystycznych Irakijczykom

Jakiś czas temu dyplomaci z placówek z Warszawy i Moskwy zostali wysłani przez rząd iracki na granicę polsko-białoruską, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom.

Zamknięto również konsulaty białoruskie w Irbilu i Bagdadzie, w których zostały wydane wizy turystyczne dla Irakijczyków.

 

Zaangażowanie Unii Europejskiej i wparcie USA

Szefowa KE Ursula von der Leyen spotkała się Joe Bidenem. Oboje są zgodni co do założenia, że Białoruś dąży do destabilizacji Unii Europejskiej. Zapowiadają nowe sankcje wobec Białorusi, które wejdą w życie w grudniu.

Na spotkaniu w Brukseli 27. Ministrów Spraw Zagranicznych wyraziło zgodę na sankcje wobec Białorusi. Informację tą podała dziś rano brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Sekretarz Stanu USA zapewnia Polskę o wsparciu Stanów Zjednoczonych. Antony Blinken, rozmawiał z szefem MSZ Polski, Zbigniewem Rauem - poinformował rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, Ned Price.

Unia Europejska zapowiedziała finansową pomoc w ochronie granicy. W unijnym budżecie na rok 2022 prawdopodobnie znajdzie się 25 mln euro na ten cel. Pieniądze nie mogą być wykorzystane na budowę muru. Będą mogły być natomiast przeznaczone na kamery termowizyjne, drony czy system nadzoru.

Turcja także zareagowała na kryzys. Wprowadziła zakaz sprzedaży biletów lotniczych dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, którzy chcą dostać się do Mińska.

O wstrzymaniu lotów na Białoruś poinformowały w sobotę także syryjskie linie lotnicze Cham Wings Airlines.