Ogromny wzrost cen. Wszystko przez nowe regulacje UE

Elżbieta

Newsy

09.11.2019 12:44

Ogromny wzrost cen. Wszystko przez nowe regulacje UE

Wojna ze smogiem trwa. W życie weszły przepisy, które mają regulować zanieczyszczenia powietrza. Unia Europejska wprowadziła nowe regulacje dla producentów samochodowych.

Zdjęcie Ogromny wzrost cen. Wszystko przez nowe regulacje UE #1

Ceny samochodów pójdą w górę

Według ekspertów od 1 stycznia zapłacimy o 10-20% więcej za samochód. Unia Europejska wprowadziła regulacje dla producentów aut, dotyczące poziomu emisji spalin. Za to wszystko zapłacą i tak konsumenci. Wyższe wymagania, równa się wyższa cena.

Nowe przepisy

Nowe wytyczne co do poziomu emisji spalin mówią o tym, że samochód może wytwarzać 95 gram dwutlenku węgla na jeden kilometr jazdy. Każdy producent, który nie zmieści się w tych normach, zapłaci 95 euro za każdy przekroczony gram i to od każdego ze sprzedanych samochodów.

Co będzie, gdy producenci aut się nie dopasują?

Na ten moment średni poziom emisji dwutlenku węgla to 120,5 gram na kilometr. Jeśli koncerny samochodowe nie zmniejszą emisji, to jeden samochód będzie kosztować o około 2422,5 euro więcej. Oczywistym jest, że te koszty zostaną przerzucone na konsumenta. W przeliczeniu oznacza to, że auta będą droższe o około 12 753 zł więcej.

Zdjęcie Ogromny wzrost cen. Wszystko przez nowe regulacje UE #2

Wzrost cen już został zapowiedziany

Mazda i Volkswagen zapowiedzieli już oficjalnie wzrost cen. Mazda 2 podrożeje o 20%, a Mazda 6 o 12%.

Według ekspertów niektóre marki samochodowe znika z rynku europejskiego.

Czekamy, aż auta z silnikiem diesla będą elektryczne. Na ten moment różnice w cenach wynoszą nawet do 100%, jeśli chodzi o hybrydy.