O północy z niedzieli na poniedziałek w Austrii został wprowadzony lockdown dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Nowe obostrzenia już wcześniej zostały zatwierdzone przez rząd federalny.
Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg ogłosił decyzje rządu na niedzielnej konferencji prasowej. W swojej przemowie zaapelował także o możliwie jak największe tempo szczepień.
Dodał, że liczba zakażeń w Austrii jest większa, niż kiedykolwiek od momentu wystąpienia pandemii.
Zakaz opuszczania domów i mieszkań
W nocy z niedzieli na poniedziałek rozpoczął się lockdown osób niezaszczepionych na COVID-19. Zakaz opuszczania domów i mieszkań dotyczy osób powyżej 12 roku życia.
Austriacki minister zdrowia Wolfgang Mueckstein poinformował, że zakaz wychodzenia z domu obowiązuje na terenie całego kraju i dotyczy osób, które nie są zaszczepione i nie są ozdrowieńcami.
Czy są wyjątki?
Okazuje się, że aby wyjść z domu, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub zaświadczenie o statusie ozdrowieńca, który infekcję COVID-19 przeszedł nie wcześniej niż w ciągu ostatnich 180 dni.
Wyjątek będą jednak stanowić wizyty u lekarza, w ośrodkach zdrowia lub w punktach szczepień, a także chodzenie do szkół, uniwersytetów i miejsc kultu religijnego.
Kanclerz Austrii przyznał w swoim wystąpieniu, że obecne przepisy są drastyczne, jednak w miarę poprawy sytuacji będzie można je modyfikować.
- Trzeba podejmować odważne i zdeterminowane działania. Lockdown jest środkiem natychmiastowym. Ale jeśli tempo zachorowań się utrzyma, konieczne będzie podejmowanie kolejnych środków, także lokalnie - powiedział z kolei austriacki minister zdrowia.
Ścisła kontrola
Władze Austrii zapowiedziały też, że nowe przepisy będą ściśle egzekwowane. Od poniedziałku każda osoba przebywająca w Austrii będzie mogła być skontrolowana przez policję w przestrzeni publicznej.
Zapowiedział ponadto "ścisłą sieć kontroli" także w kontekście oszustw dotyczących paszportów covidowych.
Ile osób obejmie lockdown?
Zgodnie z danymi osób zaszczepionych, lockdown obejmie około 2 milionów osób. Wstępnie ma on potrwać do 24 listopada, jednak istnieje możliwość przedłużenia tego terminu.
Rozporządzenie nie obejmuje dzieci poniżej 12 roku życia i szkół. Wprowadzono jednak nakaz robienia w szkołach testów trzy razy w tygodniu oraz obowiązek noszenia maseczek.