Galerie handlowe tylko dla zaszczepionych osób?

Patrycja
Newsy
14.11.2021 10:24
Galerie handlowe tylko dla zaszczepionych osób?

Czwarta fala koronawirusa gwałtownie rozprzestrzenia się w Polsce. W ostatnich dniach nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń. W związku z tym Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług przedstawił pomysł, aby do galerii handlowych wpuszczać jedynie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

IV fala pandemii a obostrzenia

Choć czwarta fala koronawirusa gwałtownie rozprzestrzenia się w Polsce, wciąż nie są znane obostrzenia, które planuje wprowadzić rząd. Według Ministerstwa Zdrowia wszystkie decyzje będą uzależnione od ilości nowych zakażeń, zajętych miejsc w szpitalach oraz stopnia wyszczepienia społeczeństwa.

Zdjęcie Galerie handlowe tylko dla zaszczepionych osób? #1

Jednak Minister Adam Niedzielski uważa, że wprowadzenie obostrzeń sprzed roku jest mało prawdopodobne, ponieważ były one nieskuteczne: „Problem polega na tym, że one nie są przestrzegane. W ogóle ta ścieżka wzmacniania restrykcji wydaje się mało skuteczna i efektywna w Polsce. Dlatego myślimy o innych rozwiązaniach".

Galerie handlowe tylko dla zaszczepionych osób?

ZPPHiU wydał komunikat: „Stając przed zagrożeniem, jakim byłaby decyzja o wprowadzeniu pełnego lockdownu, Związek rekomenduje, by handel i usługi pozostały dostępne dla osób przynajmniej zaszczepionych – sprawdzanie paszportów covidowych lub negatywnego testu przy wejściach do galerii handlowych wydaje się być prostym i skutecznym zabiegiem do zastosowania w przypadku eskalacji pandemii".

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że „kluczowe są regulacje i narzędzia, które pozwolą zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa w tego typu obiektach bez konieczności ich zamykania". Związek przypomina, że wiele film i przedsiębiorców wciąż odrabia straty po wprowadzeniu lockdownu w zeszłym roku.

Zdjęcie Galerie handlowe tylko dla zaszczepionych osób? #2

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Przedstawiciele Związku w swoim oświadczeniu przekazują, że „popierają powszechny program szczepień przeciwko Covid-19 jako kluczowy dla publicznego zdrowia oraz bezpieczeństwa”.

Przypomnijmy, że w Polsce przeciwko COVID-19 do tej pory zaszczepiono ponad 39,9 miliona osób, a pełną dawkę preparatu przyjęło 20,1 miliona z nich. Oznacza to, że 53,1 % populacji jest po pełnym szczepieniu.

To wciąż za mało! Według ekspertów odporność zbiorową osiągniemy, gdy 80-90% osób uzyska przeciwciała (przez zaszczepienie lub w wyniku przechorowania choroby). Oprócz tego wyłącznie szczepionki chronią przed objawami COVID-19, ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją, a nawet śmiercią.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną