TURCJA: Zakaz sprzedaży biletów do Mińska dla imigrantów! Stop przemytowi!

Martyna

Newsy

13.11.2021 10:54

TURCJA: Zakaz sprzedaży biletów do Mińska dla imigrantów! Stop przemytowi!

W piątek 12.11 w Turcji został wprowadzony zakaz podróżowania do Miśka. Restrykcje obowiązują obywateli Syrii, Iraku oraz Jemenu.

Turkish Airlines zdecydowały wprowadzić zakaz

Linie lotnicze potwierdziły, że nie będą odtąd przyjmować na pokłady samolotów do Mińska obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, z wyjątkiem posiadaczy paszportów dyplomatycznych. „W związku z problemem nielegalnego przekraczania granicy między Unią Europejską a Białorusią zdecydowano, aby obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu, którzy chcą podróżować na Białoruś z lotnisk naszego kraju, nie sprzedawano biletów, by nie mogli podróżować tam samolotami” – oświadczyła Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji. Białoruskie Państwowe linie lotnicze Belavia, oświadczyły, że będą stosować się do narzuconych zakazów. Informacje podała Agencja Reutera.

Okazuje się, na piątek zaplanowanych było 6 lotów ze Stambułu.

Turcja była już wcześniej oskarżana o umożliwianie napływu migrantów na Białoruś. Wielu z nich miało dotrzeć do Mińska liniami Turkish Airlines.

Zdjęcie TURCJA: Zakaz sprzedaży biletów do Mińska dla imigrantów! Stop przemytowi! #1
źródło: Wikipedia

Przeciwdziałanie przemytowi imigrantów

Rzeczniczka Komisji Europejskiej - Dana Spinant oświadczyła, że były prowadzone rozmowy Komisji z liniami lotniczymi. Wszyscy przewoźnicy jednogłośnie stwierdzili, że nie będą przyczyniać się do handlu ludźmi. Linie lotnicze zgłaszają gotowość i zaangażowanie w przeciwdziałaniu przemytu imigrantów na teren Białorusi.

 

"Turcja przy każdej okazji podkreśla, jak ważne jest podjęcie niezbędnych kroków w walce z nielegalną migracją i handlem ludźmi i wzywa społeczność międzynarodową do odpowiedzialności i rozsądku w tej sprawie" – podało w komunikacie tureckie MSZ.Trwają obecnie rozmowy na temat przeciwdziałaniu przemytu imigrantów. Rzeczniczka Komisji Europejskiej mówiła, że chodzi m.in. o arabskie organizacje przewoźników lotniczych i Międzynarodowe Zrzeszeniem Przewoźników Powietrznych IATA.Okazuje się, że Komisja Europejska zastanawia się nad utworzeniem tzw. czarnej listy przewoźników. Na listę taką miałyby trafiać linie lotnicze, które nie współpracują w tej sprawie i są współwinne sytuacji na granicy UE.

Imigranci przedostają się obecnie do Białorusi głównie liniami lotniczymi Stambułu, Moskwy oraz Dubaju.