W czym tkwi fenomen niemieckich kropli Sab Simplex? Czy są naprawdę skuteczne?!

Patrycja

Zdrowie

07.11.2021 21:17

W czym tkwi fenomen niemieckich kropli Sab Simplex? Czy są naprawdę skuteczne?!

W czym tkwi fenomen niemieckich kropli Sab Simplex rekomendowanych na kolkę niemowlęcą? Czy specyfik zawiera w swoim składzie jakąś niedostępną w naszym kraju substancję czynną, która czyni cuda? Sprawdźmy, co takiego szczególnego jest w tym leku, że stał się obiektem pożądania mam z całej Polski!

Zdjęcie Czy niemieckie krople Sab Simplex są naprawdę skuteczne?! #1

Lek z Niemiec - Sab Simplex już jakiś czas temu zyskał na popularności i stał się hitem wśród rodziców, również  w  Polsce. Krople uważane są za złoty środek, który uśmierza kolkę niemowlęcą. Na początek weźmy więc pod lupę sam temat kolki – czym jest, co ją wywołuje i jak się objawia?

 

Czym jest Kolka niemowlęca?

Kolka to bardzo częste zaburzenie czynnościowe ze strony przewodu pokarmowego w okresie niemowlęctwa. Pierwsza kolka pojawić się już u noworodka w trzeciej dobie, ale najczęściej występuje u niemowlaków między 1 a 4 miesiącem życia. Chociaż kolkę wiążemy z układem pokarmowym, to nie jest ona związana z nieprawidłowościami strukturalnymi z jego strony czy istotnymi odchyleniami. Jest to raczej zjawisko behawioralne, które obejmuje okresy nadmiernego niepokoju i płaczu. Kolkę diagnozuje się, jeśli ilość płaczu i czas niepokoju przekracza 3 godziny w ciągu doby i powtarza się minimum 3 razy w tygodniu. Ponadto objawami kolki jest także wzdęcie brzuszka, gazy, podkurczanie nóżek, prężenie całego ciała, ulewanie i wymioty. Dokładna przyczyna kolki niemowlęcej dotychczas nie została wyjaśniona, prawdopodobnie występuje z uwagi na niedojrzałość układu pokarmowego i neuroendokrynnego jelit. Kolka nie jest chorobą a przejściowym zaburzeniem, które ustępuje samo. Możemy złagodzić jej objawy poprzez zminimalizowanie bodźców docierających do dziecka z otoczenia, masaż brzuszka, łagodne kołysanie, przyłożenie do brzuszka ciepłego kompresu.

Zdjęcie Czy niemieckie krople Sab Simplex są naprawdę skuteczne?! #2

 

Sab Simplex

Sab Simplex to znany od dziesięcioleci na niemieckim rynku farmaceutycznym lek w postaci kropli, którego substancją czynną jest simetykon. Simetykon to mieszanina związków krzemu, która zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu znajdujących się w jelitach. Dzięki temu pęcherzyki gazu pękają, co ułatwia ich wydalenie i zmniejsza napięcie jelit. Simetykon stosuje się objawowym leczeniu wzdęć i tylko wspomagająco podczas kolek. Ponadto w kroplach Sab Simplex znajdziemy kwasek cytrynowy, hypromellose, carbomer, benzoesan sodu, sacharynę, substancje słodzące, kwas sorbinowy, wodę i aromaty. Składem Sab Simplex przypomina więc dostępne już na polskim rynku krople np. Espumisan czy Bobotic.

Wyjątkowość kropli Sab Simplex

Dlaczego niemieckie krople Sab Simplex zdają się rodzicom skuteczniejsze niż dostępne w Polsce leki, zawierające tę samą substancję czynną?

Część tajemnicy tkwi w niedostępności tego preparatu. Fakt, ze środek jest trudnodostępny w Polsce, a niedostępny w polskich aptekach sprawia, że wydaje się rodzicom atrakcyjniejszy i jest przez nich bardziej pożądany.

Drugie dno skuteczności kropli tkwi w stężeniu substancji czynnej i dawkowaniu. Preparat zawiera simetykon w ilości 69,19mg/ml. U dzieci poniżej 4 tygodnia życia zaleca się jednorazowe dawkowanie 10 kropli, a 15 kropli u niemowląt od 4 tygodnia. Dostępny na polskim rynku Espumisan zawiera 100mg/ml simetykonu, ale nie zaleca się stosować go u niemowląt poniżej 4 tygodnia, a od 4 tygodnia zaleca się stosować 5-10 kropli. Tak więc, poza modą na Sab Simplex, jego zwiększona skuteczność w stosunku do rodzimych leków może wynikać ze znacznie zawyżonej dawki dobowej zaleconej przez producenta i zaniżonej granicy wiekowej.

Czy warto wybrać Sab Simplex?

Krople Sam Simplex nie są dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Oznacza to, że dystrybucja tych kropli  w naszym kraju odbywa się poza aptekami, a to oznacza, że nikt nie kontroluje ich przechowywania. Ponadto sprzedaż specyfiku często odbywa się poprzez sklepy sprzedające niemiecką chemię, co grozi kontaktem z silnymi substancjami chemicznymi.

Krople Sab Simplex jak i nasze rodzime krople Espumisan czy Bobotic nie są preparatami leczącymi kolkę niemowlęcą. Simetykon jest substancją przede wszystkim  stosowaną w objawowym leczeniu wzdęć. Fachowa literatura podaje w wątpliwość jego skuteczność, jeśli chodzi o kolkę, w przeciwieństwie do niektórych probiotyków.

Co na kolkę?

W przypadku kolki niekoniecznie sprawdzą się leki. Skuteczniejsze mogą się okazać proste metody i przestrzeganie codziennej rutyny:

 • Odpowiednia technika karmienia
 • Dbanie, by dziecku odbiło się po każdym jedzeniu
 • Podawanie probiotyków
 • Wietrzenie pokoju malca
 • Ubieranie dziecka w luźne, nieuciskające śpioszki
 • Unikanie kontaktu dziecka z dymem papierosowym
 • Ograniczanie ilości bodźców z otoczenia
 • Spokój i komfort rodziców oraz najbliższego otoczenia
 • Masaż brzuszka
 • Łagodne kołysanie
 • Ciepłe okłady

 

Zdjęcie Czy niemieckie krople Sab Simplex są naprawdę skuteczne?! #3

Wniosek

Sab Simplex może okazać się skuteczny w przypadku wzdęć, jednak to jego niedostępność na Polskim rynku sprawiła, że jest przedmiotem pożądania wśród rodziców. Opinia środka, który od ręki odejmuje kolkę, jest mocno przereklamowana