Jakie są objawy raka piersi?

Patrycja

Zdrowie

14.10.2021 19:24

Jakie są objawy raka piersi?

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa u kobiet. Co roku dotyka tysiące Polek, jednak jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, szanse na wyleczenie są bardzo duże. Poznaj typowe objawy raka piersi. Jak rozpoznać raka we wczesnym stadium i jak wygląda jego leczenie?

Zdjęcie Jakie są objawy raka piersi? #1

Najczęstsza choroba nowotworowa u kobiet

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Co roku na raka piersi umiera aż pół miliona kobiet na świecie, a 80% z nich stanowią kobiety po 50. roku życia. Pamiętaj, że odpowiednio wczesne wyrycie raka piersi daje bardzo dobre rokowania i dużą szansę na wyleczenie. Niestety w zaawansowanym stadium choroby, szanse na jej pokonanie są niewielkie.

Rak piersi- jak go rozpoznać?

Rak piersi w początkowym okresie może być zupełnie niewidoczny i przez to trudny do wykrycia. Objawy pojawiają się w późniejszym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania piersi.

Już kobiety po 20. roku życia, co miesiąc powinny wykonywać samobadanie piersi, a USG piersi raz na dwa lata. Natomiast kobiety po 40. roku życia, co dwa lata powinny wykonywać badanie mammograficzne.

Podstawowymi badaniami diagnostycznymi w kierunku raka piersi są USG piersi i mammografia. W przypadku niepokojących wyników, lekarz może zlecić biopsję lub wycięcie guzka w piersi, a potem badanie histopatologiczne.

Jakie są objawy raka piersi?

Najważniejsze objawy raka piersi to:

  • ból piersi,
  • objawy zapalenia w piersi,
  • guz w piersi,
  • wyciek z brodawki,
  • zmiany w obrębie brodawki (wciągnięcie brodawki, owrzodzenie brodawki),
  • zmiany skórne piersi (wciągnięcie skóry, objaw skórki pomarańczy, owrzodzenie, guzki satelitarne),
  • powiększenie węzłów chłonnych,

Objawy te nie muszą pojawiać się jednocześnie, mogą także wystąpić tylko niektóre z nich. Najczęstszym objawem raka piersi jest guz, który występuje w 65-75% przypadków. To twarda, niebolesna zmiana, wyczuwalna dotykiem.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli zauważyłaś u siebie taką niepokojącą zmianę lub jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem! Pamiętaj o tym, że wcześnie wykryty rak piersi jest niemal zawsze wyleczalny.