Tabaka to sproszkowany, zazwyczaj aromatyzowany tytoń, przeznaczony do zażywania przez nos. W dawnych czasach stosowana była jako skuteczny środek na przeziębienie, bóle zębów i bezsenność. Aktualnie to po prostu kolejny sposób zażywania tytoniu. Dowiedz się, jak tabaka działa na organizm.
Czym jest tabaka i jak się ją zażywa?
Tabaka to sproszkowany, zazwyczaj aromatyzowany tytoń, przeznaczony do zażywania przez nos. W ten sposób nikotyna zostaje wchłonięta nie przez płuca, a bezpośrednio przez błonę śluzową nosa.
Do tabaki dodaje się substancje aromatyzujące, takie jak mentol, kamfora, czy olejki eteryczne. Zażywa się ją zwykle z grzbietu dłoni, miejsca znajdującego się między nadgarstkiem, palcem wskazującym i kciukiem, a następnie wciąga nosem.
Tabakę można zażywać także poprzez jej nasypanie w miejsce zwane tabakierką anatomiczną ( w dołek widoczny na dłoni), wzięcie szczypty palcem wskazującym i kciukiem lub skorzystanie ze specjalnie stworzonej do tego celu łyżeczki.
Jak tabaka działa na organizm?
Tabaka znana jest już od stuleci. Do Europy dotarła w XV wieku, za pośrednictwem marynarzy Krzysztofa Kolumba, którzy przywieźli ją od Indian. Moda na zażywanie tabaki zawitała do Polski dotarła na początku XVII wieku.
Tabaka orzeźwia, odtyka zatkany nos i oczyszcza zatoki. Dawniej stosowana była jako środek na przeziębienie i gorączkę, a także w walce z bezsennością, czy bólem zębów. W przeszłości uważano ją za skuteczny środek na zaparcia, owrzodzenia, odmrożenia, liszaje, czyraki, problemy z dziąsłami, a nawet wady serca. Według ówczesnych medyków tabaka miała leczyć, zarówno kiłę, jak i raka.
Czy od tabaki można się uzależnić?
Jak najbardziej! Ze względu na zawartość nikotyny, od tabaki można uzależnić się tak samo jak od palenia papierosów.
Skutki uboczne zażywania tabaki
Tabaka powoduje wiele skutków ubocznych, a jej zażywanie nie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.
Oprócz tego, że można się od niej uzależnić, w tabace tak samo jak w papierosach występują substancje rakotwórcze. Jej stosowanie powoduje wzrost ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Zażywanie tabaki może przyczynić się do powstania raka jamy nosowej.
Może także prowadzić do rozwoju polipów, czyli uwypukleń śluzówki jamy nosowej. Polipy mogą utrudniać oddychanie, prowadzić do zmiany barwy głosu, chrapania, zaburzenia węchu i bólów głowy.
Przyjmowanie tabaki może powodować powstanie nadżerki przegrody nosowej, zapalenie zatok, a nawet do perforacji przegrody nosowej!
Oprócz tego tabaka podnosi ciśnienie tętnicze krwi i poziom cukru we krwi. Według specjalistów może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym zawału serca.