Żylaki? Dziękuję, Postoję! 9 Sposobów na skuteczne zapobieganie!

Patrycja
Zdrowie
20.09.2021 23:09
Żylaki? Dziękuję, Postoję! 9 Sposobów na skuteczne zapobieganie!

Żylaki to problem, który najczęściej obejmuje dolne kończyny. Rozszerzone żyły wyglądają nieestetycznie, ale to akurat najmniejsze zmartwienie osób zmagających się z nimi. Nogi bolą, pieką i są ciężkie, a powikłania żylaków mogą być niebezpieczne. Czy da się tego uniknąć?

 

Żylaki kończyn dolnych to najczęstsza z chorób układu krążenia. Dolegliwość ta dotyczy w szczególności kobiet, które dziedziczą tę skłonność z genami. Wydłużone i poszerzone żyły mogą powstawać także na skutek złych nawyków. Sprawdźmy, co możemy zrobić by ich uniknąć.

 

Objawy towarzyszące żylakom

Do typowych objawów żylaków kończyn dolnych należą:

  • Widoczne poszerzone żyły
  • Obrzęki nóg i stóp
  • Uczucie ciężkości nóg
  • Ból i pieczenie nóg szczególnie po długim staniu
  • Swędzenie i mrowienie nóg
  • Skurcze mięśni

 

Zdjęcie Jak uniknąć żylaków? #1

Przyczyny żylaków

Predyspozycje do powstawania żylaków najczęściej dziedziczymy. Ich powstawaniu sprzyjają także:

  • Płeć – problem ten dotyka częściej kobiet
  • Wiek – dolegliwości częściej pojawiają się u osób starszych
  • Wykonywanie pracy siedzącej lub stojącej
  • Przebycie zakrzepicy naczyń żylnych
  • Stosowanie leków hormonalnych
  • Niewłaściwa dieta
  • Nadwaga
  • Palenie papierosów
  • Niska aktywność fizyczna

Sposoby na uniknięcie żylaków

1. Unikaj długiego stania

Żylaki pojawiają się na skutek zastojów krwi w żyłach powierzchniowych kończyn dolnych. Krążenie w nogach słabnie, jeśli długo pozostajemy w jednej pozycji – stojącej. Osoby, które są zmuszone do  kilkugodzinnego stania na nogach, powinny co jakiś czas przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Podczas stania należy co jakiś czas pomachać nogą, zrobić przysiad, pounosić się na palcach.

2. Unikaj długiego siedzenia

Podobnie jak długie stanie tak i długie pozostawanie w pozycji siedzącej nie jest dobre dla naszych naczyń krwionośnych. W tym wypadku także wskazane jest zmienienie pozycji, chociaż na chwilę i pobudzenie krążenia. Machanie nogami, wstanie i zrobienie kilku kroków, zginanie nóg –wszystko to pobudzi krążenie. Ważna jest także wygodna pozycja, w której nogi będą lekko uniesione (np. zastosowanie podnóżka). Podczas siedzenia niewskazane jest zakładanie nogi na nogę, które dodatkowo spowalnia krążenie.

3. Unikaj ciasnej odzieży

Wszystkie ubrania, które uciskają nasze ciało, począwszy od skarpetek, skończywszy na spodniach, utrudniają swobodny przepływ krwi. Aby uniknąć obciążania naczyń krwionośnych postawmy na wygodę. Możemy także zmienić standardową bieliznę na bieliznę przeciwżylakową – na rynku dostępne są  rajstopy, podkolanówki oraz pończochy ze stopniowanym uciskiem, które poprawiają krążenie.

Zdjęcie Jak uniknąć żylaków? #2

4. Zadbaj o systematyczną aktywność fizyczną

Nawet najmniejsza aktywność fizyczna korzystnie wpływa na układ krążenia i wzmocnienie mięśni. Dla osób z predyspozycjami do żylaków wskazane są częste spacery, pływanie czy też jazda na rowerze. Ważna jest systematyczność, sporadyczne ćwiczenia mogą nie przynieść efektów.

5. Zadbaj o dietę

Rozwojowi żylaków i chorób układu krążenia sprzyja nadwaga i otyłość. Dodatkowe kilogramy obciążają żyły, stawy i mięśnie. Prawidłowe odżywianie wspomaga walkę z dodatkowymi kilogramami i przeciwdziała otyłości, a także zapobiega zaparciom i wzmacnia ściany żylne. Osoby, które mają predyspozycje do żylaków, powinny zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, z potraw tłustych, smalcu, śmietany, cukru, białego pieczywa, słodzonych napojów i alkoholu. Rozwojowi chorób układu krążenia sprzyja także palenie papierosów, więc zrezygnowanie z tytoniu jest obowiązkowe.

6. Unikaj gorąca

Upały sprzyjają poszerzeniu żył i rozwojowi żylaków. Latem zadbajmy o przewiewną odzież, zakładajmy skarpetki z delikatnymi ściągaczami. Chrońmy nogi przed światłem słonecznym i stosujmy preparaty wzmacniające ściany żył. Nasze naczynia krwionośne nie lubią także długich i gorących kąpieli, które, chociaż przynoszą nam ukojenie, działają odwrotnie, jeśli chodzi o nasze nogi. Szybszemu krążeniu sprzyjają kąpiele w chłodnej wodzie z dodatkiem soli morskiej.

Zdjęcie Jak uniknąć żylaków? #3

7. Dbaj o nogi

Zapewnienie nogom odpoczynku w ciągu dnia, w regularnych odstępach czasu, na kilka minut to obowiązek, jeśli chcemy uniknąć żylaków. Możemy położyć się z uniesionymi nogami, możemy je unieść na poduszkach, oprzeć o oparcie kanapy lub o ścianę. Polecane jest także przyjmowanie pozycji Trendelenburga chociaż raz w ciągu dnia. Polega ona na położeniu ciała  pod kątem 15 do 30 stopni w stosunku do głowy.

8. Noś odpowiednio dobrane obuwie

Jeśli obawiamy się żylaków, zrezygnujmy z butów na wysokim obcasie. Nasze obuwie powinno wspierać odpowiednie ułożenie stopy i pozwalać na swobodne poruszanie pacami. Poza doborem płaskiego, wygodnego i dobrze wyprofilowanego obuwia możemy także korzystać z wkładek poprawiających krążenie.

Zdjęcie Jak uniknąć żylaków? #4

 

Powyższe wskazówki odpowiednie są także dla osób u których już pojawiły się żylaki.

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną